Zdigitalizowanych kilkaset godzin archiwalnych filmów i nagrań dźwiękowych, a także kilka tysięcy fotografii dokumentujących podlaską kulturę ludową - pieśni, obrzędy i zwyczaje - od poniedziałku jest dostępnych na portalu internetowym "Podlaskie zbiory cyfrowe".
Digitalizacja archiwów odbywała się w ramach projektu "Podlaskie zbiory cyfrowe" realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku i Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Dofinansowany został on ze środków resortu kultury i samorządu województwa podlaskiego.
Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor WOAK Cezary Mielko, portal zawiera cenne zasoby z województwa podlaskiego. "Mamy takie kompendium wiedzy o kulturze naszego regionu zgromadzone przez 60 lat, a nawet i przez dłuższy czas. To jest naprawdę cenny materiał czy dla badaczy kultury, czy dla mediów, czy dla osób, które zajmują się dziedzictwem kulturowym" - mówił Mielko.
Przenoszenie materiałów do wersji cyfrowej trwało pół roku. Zdigitalizowano w sumie ponad 3 tys. archiwaliów i ponad 300 godzin nagrań audiowizualnych. Zdigitalizowane zostały materiały z taśm szpulowych, kaset magnetofonowych, kaset wideo, fotografie, obiekty piśmiennicze jak ulotki, plakaty, kroniki czy afisze. Najstarsze archiwalia pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku.
Wśród zdigitalizowanych materiałów znajdują się nagrania m.in. z przeglądów pieśni wielkopostnych, folklorystycznych czy pogrzebowych. To też materiały z białostockich dożynek z 1973 roku czy pieśni wielkanocne, tzw. konopielki. Jest też nagranie wideo z wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku z 1991 roku. Zapisano cyfrowo również archiwum jednego z najdłużej działających amatorskich zespołów ludowych w północno-wschodniej Polsce - Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone", który w tym roku obchodzi swoje 65-lecie.
Mielko powiedział, że przenoszenie tych materiałów było czasochłonną pracą. Oprócz przenoszenia ich do wersji cyfrowej, trzeba było też nagrania czy fotografie opisać; znaleźć osoby, które np. uczestniczyły w danym wydarzeniu albo dokumentowały daną uroczystość. WOAK zachęca też do kontaktu i uzupełniania poszczególnych opisów.
W digitalizacji materiałów pomagali pracownicy Książnicy Podlaskiej, gdzie znajduje się profesjonalna pracownia. Dodatkowo w ramach projektu Książnica, największa biblioteka w regionie zdigitalizowała 120 tys. swoich kart bibliotecznych. Jak powiedziała na konferencji prasowej dyrektorka Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek, biblioteka większość swoich zbiorów miała już zdigitalizowanych, brakowało tych sprzed lat 90. ubiegłego wieku. Dodała, że obecnie całe zbiory Książnicy Podlaskiej można przejrzeć już w internecie.
Projekt "Podlaskie zbiory cyfrowe" był realizowany w ramach ministerialnego programu "Kultura Cyfrowa". Wartość całego projektu to blisko 240 tys. zł.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ itm/