Ok. 200 dzieł sztuki znajdzie się na wystawie „Polonia Sacra” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Ekspozycja - czynna od 7 listopada - przypominać będzie chrześcijańskie korzenie narodu polskiego.
Dyrektor Muzeum i kurator wystawy ks. prof. Andrzej Witko podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że wystawa wpisuje się w obchody odzyskania 100. rocznicy niepodległości przez Polskę. Jak wyjaśnił, tytuł ekspozycji jest wymowny – „Polonia Sacra”, czyli „święta Polska” – wskazuje na Polskę chrześcijańską.
Również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił, przywołując myśli Karola Wojtyły, że rok 966 r. to nie tylko początek chrześcijaństwa w Polsce, ale to początek dziejów polskiego narodu.
Na wystawie znajdą się obiekty, które pokazują przywiązanie Polaków do tradycji chrześcijańskiej, oraz wkład duchownych w walki o niepodległość. Wśród dzieł sztuki sakralnej zwiedzający zobaczą różne oblicza Matki Boskiej, szczególnie przypomniana ma być też postać kard. Adama Stefana Sapiehy.
Większość obiektów na wystawie pochodzi z Krakowa, głównie z Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły i kurii metropolitarnej, ale także m.in. z parafii archikatedralnej na Wawelu, parafii mariackiej, opactwa cystersów i Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksponatów spoza Krakowa użyczyły parafie m.in. w Gaju, Gruszowie, Wieliczce.
Ks. Witko zaznaczył, że eksponaty prezentowane będą w ciekawej aranżacji, tak aby przyciągnęły także młodych ludzi, na których organizatorom wystawy szczególnie zależy.
Wystawa znajdzie się w 20 świeżo wyremontowanych salach muzeum - w ramach remontu mają powstać też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W odnowionym muzeum będzie także bezprzewodowy internet.
Wernisażowi wystawy, 7 listopada, ma towarzyszyć - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - iluminacja fasady muzeum.
Ekspozycję będzie można oglądać 14 kwietnia przyszłego roku.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/