Tablicę upamiętniającą siedzibę Solidarności przy al. Zygmunta Krasińskiego odsłonięto w niedzielę w Krakowie. Związek działał w tym miejscu od końca lat 80. do 13 grudnia 1981 r., gdy pomieszczenia zajęła Służba Bezpieczeństwa.
Tablica ze szkła hartowanego znajduje się na elewacji budynku, w którym obecnie mieści się Izba Celna. Takie upamiętnienie dawnej siedziby jest inicjatywą Stowarzyszenia Maj’77, które za cel stawia sobie przekazywanie prawdy o PRL.
„Ważne są takie miejsca pamięci, zwracające uwagę na zrywy Solidarności” – powiedział PAP Bogusław Sonik, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ Solidarność do 13 grudnia 1981 r., a obecnie poseł PO i przewodniczący Stowarzyszenia Maj’77.
Jak podkreślił, region małopolski Solidarności liczył ok. 700 tys. członków i był jednym z największych w kraju. „Solidarność rzuciła wyzwanie systemowi komunistycznemu” – zaznaczył.
W budynku przy al. Zygmunta Krasińskiego 11b małopolska Solidarność działała od końca lat 80. do 13 grudnia 1981 r., czyli do wybuchu stanu wojennego. Wówczas to bezpieka wkroczyła do kamienicy, aresztowała członków i przywódców ruchu.
Budynek przy al. Krasińskiego był drugą siedzibą małopolskiej Solidarności, pierwszy mieścił się przy ul. Karmelickiej – tu Międzyzakładowy Komitet Założycielski działał krótko, prawie do końca 1980 r. Tablicę upamiętniającą pierwszą siedzibę odsłonięto w 2010 r., powstała z inicjatywy Bogusława Sonika i Stowarzyszenia Maj’77.
W 1989 r. odradzająca się Solidarność znalazła siedzibę przy ul. Szewskiej, a następnie (również jeszcze w 1989 r.) – przy pl. Szczepańskim, gdzie funkcjonuje do dziś.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/