Po świętach Bożego Narodzenia w Lubuskim Muzeum Wojskowym zostanie otwarta - po modernizacji – stała wystawa „Żołnierz Polski 1914-1945”. Wszystkie eksponaty będą prezentowane w nowoczesnych, zgodnych z normami bezpieczeństwa gablotach.
Stara wystawa została całkowicie zdemontowana, a sama sala ekspozycyjna gruntownie wyremontowana. Ekspozycja w nowej odsłonie zostanie uroczyście otwarta tuż po świętach Bożego Narodzenia - poinformowała Magdalena Poradzisz-Cincio z Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze/Drzonowie.
Realizacja projektu umożliwi stworzenie nowej przestrzeni wystawy stałej uzupełnionej nowoczesnymi środkami przekazu. Nowe gabloty podniosą bezpieczeństwo prezentowanych zbiorów, w tym broni palnej oraz umożliwią ich atrakcyjniejszą aranżację - powiedziała Poradzisz-Cincio.
Tłem, a zarazem środkiem przekazu, będą zdjęcia wielkoformatowe - cyfrowe kopie fotografii archiwalnych ze zbiorów muzeum. Wydruki te zostaną umieszczone na tylnych ścianach gablot.
Zmodernizowana wystawa będzie podzielona na 10 bloków tematycznych poświęconych udziałowi polskich żołnierzy w I wojnie światowej i ich walce o niepodległość oraz granice odrodzonego państwa, Wojsku Polskiemu II Rzeczypospolitej, wojnie obronnej w 1939 r. czy Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie i wyposażeniu wojsk alianckich.
Kolejne z bloków przybliżą zwiedzającym udział polskich lotników w II wojnie światowej, walki o Monte Cassino oraz działalność Polskiego Państwa Podziemnego i historię Powstania Warszawskiego. Na wystawie będzie można zapoznać się z wyposażeniem i uzbrojeniem państw Osi oraz zgłębić historię powstania Ludowego Wojska Polskiego i jego udziału w ofensywie radzieckiej. Będą też bloki poświęcone kobietom służącym w wojsku i losom jeńców wojennych.
Na wystawie znajdzie się łącznie ok. 300 eksponatów, m.in. archiwalne zdjęcia i dokumenty, wojskowe mundury, broń ręczna i inne elementy wyposażenia indywidualnego żołnierzy.
„Do najcenniejszych eksponatów zaliczyć można pistolet prototypowej serii ViS wz. 32, polski pistolet maszynowy +Błyskawica+, broń powstańców warszawskich opracowana i produkowana w warunkach konspiracyjnych, Krzyż Powstania Warszawskiego - nieoficjalne odznaczenie nadawane w czasie powstania” - powiedział Błażej Mościpan z Lubuskiego Muzeum Wojskowego.
Dodał, że wśród prezentowanych mundurów będą m.in.: mundur honorowego obywatela Zielonej Góry kpt. pil. RAF Edwarda Jaworskiego odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari i por. Ryszardy Hanin, znanej aktorki scen teatralnych i filmu.
Wystawie towarzyszyć także będzie bogato ilustrowany katalog, będący jednocześnie przewodnikiem po ekspozycji.
Uroczyste otwarcie zmodernizowanej wystawy "Żołnierz Polski 1914-1945" odbędzie się 27 grudnia, czyli w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Projekt pn. "Modernizacja wystawy stałej Żołnierz Polski 1914-1945 w stulecie odzyskania niepodległości" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, będące placówką kultury Miasta Zielona Góra, należy do elitarnej grupy polskich muzeów rejestrowanych, które gromadzą, opracowują naukowo i udostępniają zwiedzającym muzealia wojskowo-historyczne.
Szczególnie cenne są dwie muzealne ekspozycje: lotnicza składająca się z samolotów i śmigłowców oraz ciężkiego sprzętu wojskowego z czołgami, działami samobieżnymi, transporterami, sprzętem artyleryjskim i rakietowym.
Łącznie zbiory placówki liczą ponad 3,5 tys. muzealiów. Zgromadzone eksponaty pochodzą od okresu średniowiecza do czasów współczesnych i prezentowane są na czterech salach ekspozycji stałych, w XIX-wiecznym zabytkowym pałacu, który jest główną siedzibą placówki. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ itm/