W listopadzie zakończyły się prace remontowe kolejnych polskich kwater wojennych na Białorusi, których koszt wyniósł 1 mln 500 tys. zł – poinformował resort. Dodano, że remont kwater to obecnie największe przedsięwzięcie MKiDN dot. polskich grobów wojennych poza granicami kraju.
MKiDN podało, że "przywrócono godny wygląd cmentarzom wojennym w Królewszczyźnie, Krzywiczach, Kurzeńcu i Wołkołaciem, a także w Brześciu nad Bugiem, Kobryniu, Nowym Świerżeniu i Użance".
Napisano, że "kompleksowy remont polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 r., zlokalizowanych na terenie Białorusi to obecnie największe przedsięwzięcie MKiDN dotyczące polskich grobów wojennych znajdujących się poza granicami kraju".
Polskie groby za granicą pod opieką Instytutu POLONIKA
Instytut POLONIKA kontynuuje renowację obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego znajdujących się poza granicami kraju – w tym również na cmentarzach Łyczakowskim we Lwowie, Bazyliańskim w Krzemieńcu, Les Champeaux w podparyskim Montmorency oraz Hietaniemi w Helsinkach.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Resort kultury przekazał, że środki przeznaczone na ten cel pochodzą z budżetu Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych oraz Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą".
W komunikacie dodano, że "pomyślne zakończenie prac remontowych było możliwe dzięki przychylności białoruskiego Ministerstwa Obrony, uzyskanej przez pomocy Ambasady RP w Mińsku". "Należy również podkreślić przy tym życzliwą postawę władz lokalnych i księży rzymsko-katolickich zarządzających parafiami, na których terenie znajdują się polskie nekropolie wojenne" - wskazano.
W 2016 r. w MKiDN podjęto decyzję o przeprowadzeniu kompleksowego remontu blisko 30 polskich cmentarzy wojennych z 1920 r. na Białorusi. "Dotychczas przywrócono godny wygląd 14 cmentarzom wojennym znajdującym się w: Brześciu nad Bugiem, Dokszycach, Duniłowiczach, Głębokiem, Jaźnie, Kobryniu (cmentarz przy cerkwi), Królewszczyźnie, Kurzeńcu, Krzywiczach, Nowym Świerżeniu, Podświlu, Użance, Wołkołacie i Zadorożu" - napisano w informacji prasowej resortu.
Na przyszły rok zaplanowano prace remontowe m.in. w Dołhinowie, Grodnie, Holszanach, Lidzie, Miadziole, Nieświeżu, Oszmianie, Słonimiu i Wornianach. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/