2,5 mln zł to wysokość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, jakie przyznał zarząd województwa na realizację projektu zakładającego rozwój Muzeum Browarnictwa w Witnicy, znajdującego się na terenie tamtejszego browaru.
„To kolejna szansa na promocję naszych produktów regionalnych. Piwo Witnickie niewątpliwe do takich należy” – powiedziała cytowana w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.
Dofinansowanie otrzyma Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Browarnictwa na projekt inwestycyjny pn. „Stara Słodownia - Skarbnicą Wiedzy, Smaków i Zapachów”. Celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie modernizacji i renowacji obiektu starej słodowni, wchodzącej w skład zabudowy witnickiego browaru.
Będzie to kontynuacja prac związanych z tworzeniem w tym miejscu Muzeum Browarnictwa. Ich pierwszym etapem było wstępne zaadoptowanie parteru budynku, gdzie kilka lat temu powstała ekspozycja pamiątek związanych z historią witnickiego browaru.
Stan techniczny 200-letniego zabytkowego obiektu dawnej słodowni nie pozwala jednak w pełni wykorzystywać jego potencjału i to ma się zmienić dzięki jego remontowi i modernizacji. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 3,3 mln zł.
Zakres Inwestycji obejmuje roboty budowlano-montażowe, renowacyjne, konserwatorskie oraz instalacyjne budynku wpisanego do rejestru zabytków. Planuje się dobudowę windy dla niepełnosprawnych, montaż instalacji paneli fotowoltaicznych, zakup platformy i aplikacji e-kultury i prezentacji zasobów online, sprzęt multimedialny i wystawienniczy.
Browar Witnica należy do grupy małych browarów. Jako datę założenia browaru uznaje się rok 1848, kiedy to Ernst Ferdinand Handke wydzierżawił istniejący już browar i gospodę od rodziny Feuerhermów, a następnie w 1856 r. przejął je na własność.
Po rozbudowie przedsiębiorstwa w drugiej połowie XIX wieku stało się ono jednym z najnowocześniejszych małych browarów w północnej części Niemiec. Funkcjonując pod nazwą Stern Brau, udoskonaliło proces fermentacji i na dobrym jakościowo chmielu zaczęło warzyć piwo.
Po II wojnie światowej browar, znacjonalizowany przez państwo polskie, należał początkowo do zakładów piwowarskich w Szczecinie, a następnie w Zielonej Górze, wreszcie do Kombinatu Rolnego w Lubniewicach.
W 1992 r. firma odzyskała niezależność i produkowała piwo pod szyldem przedsiębiorstwa państwowego - Zakłady Piwowarskie Witnica, a później jako spółka pracownicza, która w 1995 r. została przekształcona w spółkę akcyjną. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pad/