
"Jego mózg funkcjonował lepiej w warunkach stresu wojennego niż to jest w przypadku wielu innych współczesnych dowódców" - o Napoleonie opowiada historyk prof. Jarosław Czubaty.
W Historii na2głosy, podcaście Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò rozmawiał z prof. Jarosławem Czubatym.
Prof. Jarosław Czubaty z Zakładu Historii XIX Wieku WH UW podczas studiów był współzałożycielem „Teki historyka”, a także działał w Samorządzie Studentów. Specjalista z zakresu historii Polski pierwszych dekad XIX stulecia. Wśród jego publikacji są m.in. „Księstwo Warszawskie (1807–1815)” i „Zasada »dwóch sumień«: normy postępowania i granice kompromisu politycznego Polaków w sytuacjach wyboru (1795–1815)”.
Prof. Jarosław Czubaty: „Z badań psychologów wojskowych wynika, że ludzie bardzo dziwnie reagują i podejmują bardzo zaskakujące decyzje, których nie są w stanie później uzasadnić, bo ich mózg prawdopodobnie wyłączył im pewną część percepcji, by zachować zdolność do oceny sytuacji. Być może to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego Napoleon był znakomitym wodzem na polu bitwy. Jego mózg funkcjonował lepiej w warunkach stresu wojennego niż to jest w przypadku wielu innych współczesnych dowódców”.
irk/