Rozebrany w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej pomnik, poświęcony Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu poległym w latach 1846-1945 w walkach o wyzwolenie narodowe i społeczne, trafił z Jaworzna do Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Po ponownym zmontowaniu i renowacji stanie w tamtejszym Parku Pomników.
Decyzję o rozbiórce pomnika radni Jaworzna podjęli w lutym tego roku. Podstawą tej decyzji była uchwalona w 2016 r. ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. W efekcie rozebrany monument trafił do działającego od ponad 10 lat rudzkiego muzeum, gromadzącego pamiątki z okresu PRL.
W należącym do muzeum Parku Pomników znajduje się już kilkanaście podobnych obiektów.
"Staramy się sprowadzać do Rudy Śląskiej różne socrealistyczne pomniki - symbole tamtego czasu, które zgodnie z ustawą maja zostać zlikwidowane. Tak też stało się w przypadku pomnika z Jaworzna, który wzbogaci nasze zasoby, a my nadamy mu drugie życie" - wyjaśniła we wtorek prezes prowadzącej muzeum Fundacji Minionej Epoki, Monika Nizioł.
W Parku Pomników znajduje się już kilkanaście monumentów m.in. z Warszawy, Strzelec Opolskich, Ostródy, Zabrza i Kędzierzyna-Koźla. Do Rudy Śląskiej - podobnie jak pomnik z Jaworzna - trafiają w częściach.
"Niektóre są bardzo zniszczone i uszkodzone, wtedy musimy je poskładać i poddać renowacji" - powiedziała prezes. Również pomnik z Jaworzna czeka - po ponownym zmontowaniu - niewielka renowacja; w parku będzie go można zobaczyć wiosną przyszłego roku.
Fundacja jest również po wstępnych rozmowach z burmistrzem Czechowic-Dziedzic - jeżeli okaże się, że tamtejszy pomnik Braterstwa Broni, postawiony w mieście w latach 50. ub. wieku, zostanie zdemontowany, muzeum chciałoby sprowadzić go do swojego Parku Pomników.
Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach powstało na pozostałościach XIX-wiecznego folwarku wybudowanego przez rodzinę von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zamieniony w PGR. Po zamknięciu polskich PGR-ów na początku lat 90., pozostawiony sam sobie folwark niszczał.
Muzeum zainaugurowało w tym miejscu działalność 4 czerwca 2010 roku, w 21. rocznicę pierwszych częściowo demokratycznych wyborów. W końcu 2018 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał rudzką placówkę do Państwowego Rejestru Muzeów. W tym roku muzeum obchodzi dziesięciolecie działalności, jednak z powodu epidemii koronawirusa jest do odwołania nieczynne dla zwiedzających.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ pat/