Po ubiegłorocznym sukcesie powstaje drugie wydanie kalendarza „Lekarze jak z bajki”. W niedzielę w Teatrze Groteska odbyła się sesja zdjęciowa z udziałem lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa.
Sesja będzie kontynuowana w poniedziałek. Kalendarz na 2022 rok ma być gotowy do połowy grudnia i dostępny w księgarni internetowej Fundacji Zdrowia Publicznego.
Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony - podobnie jak przed rokiem - na zakup maseczek FP2. W zeszłym roku udało się kupić ponad 14 tys. takich masek.
"Wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią i jej negatywnymi następstwami, także obniżeniem nastroju, szarością i smutkiem. Pani prof. Ewie Czarnobilskiej, która bierze udział w naszej sesji zdjęciowej, bardzo zależy na tym, żeby pokazać, że medycy chcą przynieść trochę nadziei i radości, bo choć sami są przepracowani to widzą, że tego uśmiechu brakuje. Chcemy wnieść optymizm w ten niełatwy czas, przebierając lekarzy w kostiumy z najpiękniejszych bajek" - mówił pomysłodawca akcji Marcin Mikos z Fundacji Zdrowia Publicznego.
Jak podkreślił wydając kalendarz medycy chcą też uwrażliwić wszystkich na konieczność przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.
"Jesteśmy zaniepokojeni jako środowisko medyczne postawami wielu osób, które nie noszą maseczek w środkach komunikacji, galeriach handlowych i sklepach. Maseczka stała się czymś zbędnym, co w rozpędzającej się czwartej fali pandemii może mieć dramatyczne skutki. Chcemy przypomnieć o tym obowiązku i dobrej praktyce" – dodał.
Dr Szymon Pietruszka ze Szpitala im. S. Żeromskiego mówił dziennikarzom, że ani przez chwilę nie wahał się, kiedy zaproponowano mu udział w tym przedsięwzięciu. "To super przygoda, zupełnie inny świat niż ten, w którym pracujemy na co dzień, choć także przebieramy się, ale w jednorazowe ubrania. Zdałem sobie teraz sprawę, że czuję się tu na scenie zupełnie obco, jak pacjent w moim szpitalu. Ja też nie wiedziałem, co mnie czeka" – mówił dr Pietruszka.
"Mam nadzieję, że osoby, które są nastawione trochę negatywie do zasad panujących w pandemii, zrozumieją, że to nie jest złe i że zasady te są potrzebne" – dodał.
"Jestem szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w tak szczytnym przedsięwzięciu. Uważam, że ucieczka w baśnie, w bajki nie tylko dzieciom, ale też dorosłym daje trochę radości" – powiedziała dr hab. Anna Chrapusta ze Szpitala im. L. Rydygiera. Dr Elżbieta Pluta z Centrum Onkologii dodała, że dzięki wydaniu kalendarza medycy będą mogli bezpieczniej wykonywać ciężką pracę.
W postacie z bajek wcielą się w tym roku: prof. Ewa Czarnobilska i prof. Anna Sowa-Staszczak ze Szpitala Uniwersyteckiego, dr Elżbieta Pluta z Centrum Onkologii, dr Iwona Hajdyła–Banaś, dr Joanna Włodarczyk i dr Joanna Wyka ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla, dr hab. Anna Chrapusta ze Szpitala im. L. Rydygiera, dr Katarzyna Moskała i dr Szymon Pietruszka ze Szpitala im. S. Żeromskieg, dr Michał Zabojszcz dyrektor szpitala MSWiA, dr Bartosz Frączek ze Szpitala Ujastek, Piotr Staszak zastępca dyrektora Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika oraz Elżbieta Ptak z Centrum Medycznego LuxMed.
Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z Mateuszem Sibikiem, a grafikiem Maciej Schumacher. Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu sprawują Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.
"Nigdy nie zawiedliśmy się na lekarzach i mamy nadzieję ich nie zawieść. Zawsze jesteśmy gotowi walczyć razem z nimi w dobrym celu i ogłosić w naszym teatrze +ostry dyżur+, żeby zrobić taki kalendarz" – mówiła Małgorzata Zwolińska.
Dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek podkreślił, że inicjatywa ta ma służyć temu, by społeczeństwo zrozumiało, że "pracownicy służby zdrowia to skarb". "Szanujmy i ceńmy tych wspaniałych ludzi, którzy narażają życie, żeby nas ratować" – apelował.
Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Szpitalem Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, Szpitalem im. Żeromskiego w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wolontariatu św. Eliasza. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ mok/