Miłośnicy Nowej Huty mogą pobrać nowy krój czcionki „Huta” stworzonej na bazie historycznego liternictwa występującego na tablicach w tej dzielnicy. Jak wskazał Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, czcionka może być używana przy realizacji nowohuckich projektów kulturalnych i społecznych.
Zdigitalizowany wzór liternictwa "Huta" udostępnił Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie na swojej stronie internetowej. Współczesny font został zaprojektowany został przez Dominikę Langosz, pod opieką artystyczną Anny Zabdyrskiej, w 2021 roku w związku z realizacją zadania dotyczącego wymiany tablic osiedlowych.
"W związku z wymianą nowohuckich tablic osiedlowych został stworzony wzór liternictwa charakterystyczny dla tego obszaru. Jego forma bazuje na literach dawnych tablic ulicowych krakowskiej Nowej Huty. Taki krój pisma nie pojawił się w żadnym innym miejscu" - wyjaśniono.
Wąskie, charakterystyczne tylko dla tego miejsca litery opracowano w oparciu o ręczne liternictwo specjalnie dla Huty po 1959 roku, kiedy to nadano osiedlom nowe, funkcjonujące do czasów obecnych nazwy.
Zgodnie z opisem "Huta" to współczesny font o zmiennych parametrach (variable font) - zmienia się grubość odmian, od bardzo cienkich (thin) do bardzo grubych (black). W poszczególnych wersjach doszukać się można kształtów charakterystycznych blokowych liter, czasem masywnych, czasem cieńszych, z archiwalnych zdjęć z Nowej Huty.
"Litery te pojawiały się jako hasła na transparentach, niekiedy jako deklaracje realizacji planu, przy okazji doniosłych wieców na Alei Róż" - wyjaśniono.
Zarówno wersje cienkie, jak i grube, oparte są na wspólnym rdzeniu, który pozwala zachować spójność form wszystkich odmian.
Zarząd Zieleni Miejskiej udostępnił do pobrania zdigitalizowany wzór liternictwa, aby mógł on służyć realizacji innych nowohuckich projektów.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ jann/