W arabskiej wiosce Tajbe w Dolinie Jezreel w północnym Izraelu odkryto grecką inskrypcję „Chrystus narodzony z Maryi” sprzed 1500 lat, która świadczy o istnieniu w tym miejscu bizantyjskiego kościoła - informują lokalne media.
"Wyrażenie +Chrystus narodzony z Maryi+ miało chronić czytających przed złym okiem i było powszechne na początku inskrypcji i dokumentów z tamtego okresu" - tłumaczy dr Lea Di-Sagani z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, cytowana przez portal Ynet.
Według izraelskich archeologów napis był pierwotnie umieszczony nad wejściem do nieznanego wcześniej kościoła z V wieku. Według tekstu kościół powstał pod auspicjami znanego lokalnego arcybiskupa z końca V wieku Teodozjusza, którego imię pozwoliło badaczom na datowanie inskrypcji.
"Napis wita tych, którzy przychodzą do bram tego miejsca i błogosławi im" - dodaje Di-Sagani.
"Znaczenie inskrypcji polega na tym, że do tej pory nie mieliśmy pewności, że w regionie istniały kościoły z tego okresu" - powiedział portalowi Times of Israel archeolog Walid Atrasz. Ruiny kościoła z okresu krzyżowców zostały w tym miejscu odkryte wcześniej, ale do tej pory nie było dowodów na obecność chrześcijan we wcześniejszej epoce bizantyjskiej.
Joanna Baczała (PAP)
baj/ kgod/