Kirjat Mockin w dystrykcie Hajfa w Izraelu zostało kolejnym miastem partnerskim Płońska (Mazowieckie), rodzinnej miejscowości Dawida Ben Guriona – pierwszego premiera Izraela. Umowę w tej sprawie podpisali burmistrzowie Haim Zuri i Andrzej Pietrasik podczas czwartkowej sesji Rady Miasta.
"Oba miasta wyrażają chęć rozwijania współpracy w obszarach kultury i sportu" – poinformował w czwartek Urząd Miasta Płońska po oficjalnym zawarciu umowy o partnerstwie.
W informacji przypomniano, że w grudniu 2022 r. burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik przebywał w Kirjat Mockin na zaproszenie władz izraelskiego miasta – podpisano wówczas list intencyjny w sprawie umowy o partnerskiej współpracy. Płońscy radni przyjęli uchwałę w tej sprawie w styczniu tego roku.
Przed podpisaniem umowy partnerskiej delegacja z Izraela z burmistrzem Kirjat Mockin Haim Zuri zwiedziła w czwartek Płońsk, w tym skwer Dawida Ben Guriona (1886-1973), urodzonego w tym mieście pierwszego premiera Izraela, i lapidarium upamiętniające ofiary Holokaustu, w tym płońskich Żydów, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej.
Kirjat Mockin, ok. 8 km od Hajfy w północnej części Izraela, liczy ponad 46 tys. mieszkańców, zostało założone w 1934 r. Nazwa miasta nawiązuje do Leo Motzkina (1867-1933), który był jednym z organizatorów I Kongresu Syjonistycznego, jaki odbył się w 1897 r. w szwajcarskiej Bazylei.
Urząd Miasta Płońska przypomniał, że relacje z Kirjat Mockin nawiązano jeszcze w 2020 r., gdy płońska Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego przystąpiła do międzynarodowego projektu pod nazwą Młodzi Ambasadorzy ze Szkoła Podstawową im. Dawida Ben Guriona w Kirjat Mockin.
"Z każdej ze szkół wytypowano uczniów w wieku 12 lat, którzy spotykali się – ze względu na pandemię – w trybie online i realizowali różne zadania. W ramach zajęć prezentowano oba kraje, Polskę i Izrael, miasta i szkoły" – wyjaśniono w informacji.
Młodzież uczestniczyła m.in. w warsztatach prowadzonych przez pracowników Mashamut Center z Kirjat Mockin, dotyczących postaci Ben Guriona, historii, kultury i sztuki izraelskiej. "Uczniowie z Płońska prezentowali izraelskim rówieśnikom kulturę i historię Polski" – podkreślił płoński samorząd.
We wrześniu 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku odbyło się pierwsze spotkanie na żywo z dyrektor Centrum Mashamut Leą Ganor. W listopadzie 2022 r., jak zaznaczył Urząd Miasta Płońska, rozpoczęła się trzecia edycja projektu.
Kirjat Mockin jest jedenastym miastem partnerskim Płońska. Wśród nich są m.in. Ramat ha-Negev – także w Izraelu oraz Crepy-en-Valois we Francji, Cakovec w Chorwacji, Notaresco i Mosciano we Włoszech, Tarnopol w Ukrainie i Zell w Niemczech. (PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ joz/