Poczta Polska wprowadziła w piątek do obiegu znaczek „1050. rocznica bitwy pod Cedynią”. Upamiętnia on pierwsze poświadczone źródłowo starcie w długiej historii polskiego oręża, które zakończyło się sukcesem; ukazał się w nakładzie 168 tys. egzemplarzy.
"Na znaczku o nominale 3 zł 60 gr i na kopercie FDC (koperta pierwszego dnia obiegu) przedstawiono fragment mozaiki spod Góry Czcibora, przedstawiającej wyobrażenie bitwy pod Cedynią" - poinformował PAP rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski.
Jak przypomniano, bitwa pod Cedynią, która odbyła się 24 czerwca 972 r., "jest pierwszą zwycięską bitwą państwa Polan, zapisaną na kartach średniowiecznych kronik bp. Thietmara z Merseburga i Brunona z Kwerfurtu – misjonarza i przyjaciela księcia Bolesława Chrobrego". "Zaniepokojony wzrostem pozycji księcia Mieszka I wśród plemion słowiańskich, margrabia łużycki Hodon, wspierany przez możnowładcę Zygfryda von Walbeck, najechał jego ziemie" - napisano.
Podkreślono, że "zwycięstwo polskiego oręża pod Cedynią nie tylko stanowiło punkt zwrotny w konflikcie zbrojnym o utrwalenie wpływów Mieszka I w dolnym biegu Odry i uregulowanie granicy zachodniej", ale "przede wszystkim dało rodzącemu się Państwu Polskiemu czas, niezbędny do wewnętrznej konsolidacji i ekspansji na południe (w kierunku Małopolski)".
"Znaczek upamiętniający bitwę pod Cedynią i zwycięstwo polskich wojsk, to kolejna emisja, poprzez którą Poczta Polska, oddaje hołd narodowym bohaterom – nie tylko przywódcom, ale w tym wypadku także walczącym o nasze ziemie dzielnym rycerzom" - powiedział wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Wiesław Włodek, cytowany w informacji.
"To także nasz wkład w edukację historyczną Polaków, nie tylko filatelistów. Utrwalamy pamięć o ważnych wydarzeniach, datach i postaciach, które zapisały ważne karty naszej polskiej historii" - wyjaśnił.
Autorem projektu znaczka jest Jarosław Ochendzan.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/