1 grudnia na Starych Powązkach spoczęła w grobie rodzinnym najstarsza polska dziennikarka sportowa, uczestniczka Powstania Warszawskiego, zmarła 14 listopada w wieku 95 lat Maria Alicja Przybylska.
Urodzona 11 stycznia 1925 roku w stolicy, świadectwo dojrzałości uzyskała na tajnych kompletach w Liceum Humanistycznym im. Juliusza Słowackiego w 1944 roku. 1 sierpnia tego samego roku, będąc strzelcem Armii Krajowej, stanęła do walki z niemieckim najeźdźcą.
W konspiracji, w oddziale od 1940 roku, była magazynierką broni, łączniczką w plutonie "Chmury" oraz sanitariuszką szpitala polowego mieszczącego się w gmachu PKO. Pełniła również służbę w Kwaterze Głównej Sztabu Okręgu Warszawskiego AK w oddziale osłony tej kwatery (dawny Kedyw - "Kolegium B") w II plutonie.
W Powstaniu Warszawskim walczyła w obszarze Śródmieście Północ. Po powstaniu przebywała w niewoli niemieckiej w Stalagu IV B Muehlberg.
W 1946 roku studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Katolickiego w belgijskim Louvain, a cztery lata później ukończyła kursy historii i literatury francuskiej w warszawskim Instytucie Francuskim.
W latach 1955-1976 pracowała w dziale zagranicznym tygodnika "Sportowiec". W 1976 przeszła do "Przeglądu Sportowego" w którym była starszym publicystą aż do przejścia na emeryturę w 1983 roku.
Znajomość języków francuskiego, angielskiego, niemieckiego i włoskiego ułatwiała jej współpracę z Redakcją Powieści Odcinkowych RSW Prasa (Pamiętniki barona Pierre'a de Coubertina), Instytutem Afrykanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (hasło -Sport- w Encyklopedii Afrykańskiej) i Krajową Agencją Wydawniczą, która w jej przekładzie wydała w 1980 roku autobiografię jednego z najsłynniejszych piłkarzy świata w historii Pelego.
Posiadała odznaczenia wojskowe (Medal Wojska Polskiego (1948), Krzyż Armii Krajowej (1980) i Warszawski Krzyż Powstańczy (1982), Srebrny Krzyż Zasługi, jak również sportowe. 31 lipca 2019 roku, w przededniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, prezydent RP Andrzej Duda wręczył Marii Alicji Przybylskiej na dziedzińcu Belwederu Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.(PAP)
jej/ cegl/