W przyszłym tygodniu ponownie otwarte dla gości zostanie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (MBP). Placówka będzie działała w ograniczonym zakresie, m.in. ograniczona zostanie liczba osób, które jednorazowo będą mogły przebywać na jej terenie.
Muzeum poinformowało, że po ponad dwóch miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym w najbliższą środę. Jednocześnie w jednym pawilonie będzie mogło przebywać 10 osób, w całym muzeum - nie więcej niż 40 gości.
"Z początkiem czerwca przeprowadzimy sprawdzenie procedur funkcjonowania w reżimie sanitarnym i od 3 czerwca zapraszamy do zapoznawania się z historią broni pancernej" – podało MBP.
Zwiedzający będą musieli pamiętać o utrzymywaniu dystansu między osobami, zasłanianiu nosa i ust oraz o dezynfekcji rąk. Ze względów sanitarnych nie będą mogli korzystać z ekranów dotykowych.
Do odwołania w muzeum nie będą obsługiwane grupy zorganizowane, nie będzie oprowadzania po ekspozycji, zawieszone zostały też zajęcia edukacyjne. MBP prosi o zakup biletów przy użyciu kart płatniczych lub on-line.
Przez ostatnie tygodnie zamknięte muzeum pełniło funkcję bazy logistycznej, w której przeładowywane były środki medyczne dla szpitali.
Muzeum Broni Pancernej wznowiło, po kilkuletniej przerwie, działalność w nowej lokalizacji w październiku 2019 roku, w okolicy poznańskiego lotniska Ławica. Na blisko 6 tys. mkw., w czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie między nimi zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów: czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne.
W ostatnich tygodniach poznańskie muzeum pozyskało z Włoch unikatowy, pochodzący z czasów II wojny światowej kanadyjski samochód pancerny Fox. Pojazd odnaleźli w 2018 r. polscy żołnierze stacjonujący na Sycylii. Do tej pory żadne polskie muzeum nie miało w swych zbiorach takiego eksponatu. Jak mówił PAP szef MBP ppłk Tomasz Ogrodniczuk, możliwe, że sprowadzony do Polski pojazd był używany w czasie wojny przez żołnierzy 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
Wśród zbiorów muzeum jest jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, unikatowa niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. czy polska tankietka z 1935 r. W kolekcji jest też czołg Rudy z serialu "Czterej pancerni i pies" i czołgi, które zagrały w "Moście szpiegów" Stevena Spielberga. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aj/