Nie będzie w listopadzie w Poznaniu imienin ulicy Święty Marcin – poinformował w poniedziałek organizator wydarzenia Centrum Kultury Zamek. Tradycyjne imieniny w tym roku zastąpią Dni Świętomarcińskie.
Rokrocznie 11 listopada w stolicy Wielkopolski celebrowane są Święto Niepodległości oraz imieniny jednej z głównych ulic miasta – ulicy Święty Marcin. Głównym elementem całodniowej imprezy jest zwykle tradycyjny korowód ze szczudlarzami, dudziarzami, akrobatami i muzykami. Tego dnia poznaniacy zajadają się też tradycyjnymi, słodkimi rogalami świętomarcińskimi.
W poprzednich dwóch latach pandemia istotnie ograniczyła skalę imprezy, nie odbył się m.in. tradycyjny korowód.
Centrum Kultury Zamek poinformowało w poniedziałek, że na decyzję o rezygnacji z tegorocznego świętowania w tradycyjnej formie wpłynął m.in. trwający remont części ul. Święty Marcin, także inne prowadzone w tej części miasta remonty.
"Nasze próby rozwiązania tej sytuacji napotykały na kolejne przeszkody wynikające z coraz większego rozmachu planowanych inwestycji. Zostały nimi objęte wszystkie ulice prowadzące do czynnego odcinka ul. Św. Marcin. Na dodatek prace rozpoczęły się także na odcinku ul. Fredry. Wyłączony z użytku jest także dziedziniec przed Zamkiem. W tej sytuacji, z ogromnym żalem podjęliśmy decyzję o jednorazowym odwołaniu imienin, zapraszając gości na Dni Świętomarcińskie" – podało CK Zamek.
Dni Świętomarcińskie odbywać się będą na Placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, w Parku Chopina, a także w Centrum Kultury Zamek.
"Wybrana lokalizacja, dla niektórych zapewne kontrowersyjna i nieoczywista, może jednak stać się okazją do wspólnego spędzenia tego wyjątkowego czasu w nieco innej odsłonie. Mamy ogromną nadzieję, iż w przyszłym roku powrócimy do imieninowego charakteru 11 listopada, a liczne inwestycje remontowe w samym sercu Poznania pozostaną jedynie wspomnieniem" – podali organizatorzy.
CK Zamek przypomniało, że wiodącą ideą świętowania jest promowanie postaw nowoczesnego patriotyzmu, polegającego na dbaniu o słabszych i potrzebujących pomocy.
"W tym roku głównymi tematami działań, z naturalnych powodów, będą solidarność i wsparcie dla uciekających przed wojną mieszkanek i mieszkańców Ukrainy. Na program złożą się: kiermasz świętomarciński, plenerowe koncerty, prezentacje niosących pomoc aktywistów oraz wydarzenia performatywne" – poinformowali organizatorzy.
Ulica Święty Marcin to jedna z głównych arterii miasta. Swoją nazwę zawdzięcza osadzie zwanej Świętym Marcinem, która została przyłączona do Poznania pod koniec XVIII wieku. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mir/