Skansen Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze/Ochli (Lubuskie) wzbogacił się o młyn wodny będący rekonstrukcją XIX-wiecznego obiektu w Sądowie w pow. słubickim. Budynek jest prawie ukończony.
Prace nad budową młyna rozpoczęły się pod koniec 2019 r. Stanął on nad brzegiem strumienia Galina. Budynek jest prawie ukończony, posiada m.in. drewniane koło, wprawiane w ruch za pomocą wody. Udostępnienie młyna dla zwiedzających jest planowane wczesną wiosną przyszłego roku.
„Młyn jest współczesnym obiektem, którego konstrukcja inspirowana jest zabytkowym obiektem, zlokalizowanym we wsi Sądów w gm. Cybinka w pow. słubickim. Pierwowzór obiektu w skansenie został wybudowany w II połowie XIX wieku, obecnie po oryginalnej konstrukcji w Sądowie pozostały jedynie niewielkie ślady” – wyjaśniła Natalia Dziadura z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze/Ochli.
Podczas rekonstrukcji zastosowano współczesne rozwiązania techniczne, np. przeszklone elementy ścian. W przygotowaniu jest również przeszklenie najniższego poziomu obiektu, tak, by turyści mogli zobaczyć część mechanizmu oraz napęd w pełnej okazałości podczas pracy.
Oprócz młyna, w mijającym roku skansen wzbogacił się również o stodołę z Lisowa (pow. słubicki). Jest to zrekonstruowana stodoła z połowy XVIII w. stojąca przy chacie, która kilka lat temu została translokowana i częściowo zrekonstruowana na terenie skansenu. Ten obiekt został już oddany do użytku.
Młyn i stodoła zostały wybudowane w ramach projektu pn. „Rozbudowa infrastruktury Muzeum Etnograficznego w Ochli – II etap” o wartości ponad 2 mln zł. Uzyskał on dofinansowanie z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego (ponad 340 tys. zł) i Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego (ponad 200 tys. zł). Wkład własny muzeum to ponad 1,5 mln zł.
Skansen w Ochli, która obecnie jest granicach Zielonej Góry, istnieje od 1976 r. Ekspozycje stałe znajdują się na obszarze 13 ha w środowisku zbliżonym do naturalnego. Prezentowane są w tam różne typy zabytkowej architektury ludowej z Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo-lubuskiego oraz historycznej Bukowiny. W skansenie znajduje się ponad 80 obiektów architektury drewnianej i kamiennej oraz mała architektura.
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze/Ochli jest instytucją kultury podległą samorządowi woj. lubuskiego. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/