400 pamiątek zebrano podczas pięciu zbiórek zorganizowanych w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" - poinformowało Muzeum Śląskie w Katowicach. W sobotę, podczas zbiórki w Tarnowskich Górach muzeum otrzymało w darze szopkę bożonarodzeniową z ok. 1905 r.
Drewniana, pochodząca z początku ubiegłego wieku, szopka to - jak powiedziała w poniedziałek PAP Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego - jeden z najciekawszych darów ofiarowanych w ramach akcji "Dopiszmy się do historii". "Ofiarowała nam ją jedna z mieszkanek Tarnowskich Gór. Należała do jej dziadków, którzy po ślubie osiedli w Tarnopolu. Po repatriacji rodziny w 1945 roku szopka razem z seniorką rodu trafiła do Tarnowskich Gór. Jest w całości drewniana, za wyjątkiem figurki Dzieciątka Jezus, która przez ponad sto lat zniszczyła się i została zastąpiona gipsową" - dodała Piękoś.
Wśród zebranych obiektów znalazły się m.in. modlitewniki, książeczka dla pątników z okresu I wojny światowej, przedmioty codziennego użytku, w tym m.in. urządzenie służące do zdobienia ciasta, zabawki, fotografie, wnyki, damskie buty z prawidłami rozmiar 36 po czyjejś prababce, maszynki do strzyżenia z okresu międzywojennego, oryginalne plany budowlane osiedla robotniczego, kolekcja proporców sportowych.
Szopką zajmą się konserwatorzy. Prawdopodobnie będzie można ją podziwiać już w grudniu tego roku na wystawie poświęconej świętom Bożego Narodzenia.
Wśród darów pozyskanych podczas zbiórki w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" zorganizowanej w Tarnowskich Górach znalazły się także m.in. przedwojenna lokówka do włosów oraz opakowanie na mydło firmy "Młotek i Perlik".
W ramach pięciu dotychczasowych zbiórek zebrano ok. 400 przedmiotów. Wśród zebranych obiektów znalazły się m.in. modlitewniki, książeczka dla pątników z okresu I wojny światowej, przedmioty codziennego użytku, w tym m.in. urządzenie służące do zdobienia ciasta, zabawki, fotografie, wnyki, damskie buty z prawidłami rozmiar 36 po czyjejś prababce, maszynki do strzyżenia z okresu międzywojennego, oryginalne plany budowlane osiedla robotniczego, kolekcja proporców sportowych.
"Kiedy mieszkańcy miast, w których odbywają się zbiórki, nie zdążą na czas przejrzeć wszystkich zakamarków, przyjeżdżają z darami do Katowic. Wszystkie te rzeczy są dla nas bardzo cenne i docelowo wiele z nich ma szansę trafić na wystawę poświęconą historii Górnego Śląska, która powstanie w nowej siedzibie muzeum. Będą także w przyszłości prezentowane w obecnej siedzibie, ponieważ ten budynek nadal będzie do nas należał. Planujemy te przedmioty pokazać na wystawach etnograficznych, historycznych i fotograficznych" - dodała Piękoś.
Poprzednio odbyły się dwie zbiórki w Katowicach, po jednej w Chorzowie, Piekarach Śląskich i Tarnowskich Górach. Kolejna odbędzie się w 20 października w Pszczynie. Muzeum planuje także zbiórki w Gliwicach - 17 listopada i Tychach - 8 grudnia.
Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju tego roku.(PAP)
ktp/ abe/