Baraki zamieszkiwane przez VIII rzymski legion Augusta w połowie I wieku n.e. znalazł zespół naukowców z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w czasie wykopalisk w Novae obok miasta Swisztow w Bułgarii.
„Konstrukcja składała się z szeregu segmentów o jednakowych wymiarach. Tworzyły je jedno duże i małe pomieszczenie, których wymiary ulegały modyfikacjom w kolejnych fazach osadniczych. Barak mierzył około 16 m szerokości i 42 m długości” – wyjaśnia PAP prof. Piotr Dyczek, kierownik badań.
„Wartą podkreślenia grupą zabytków są narzędzia chirurgiczne wykonane z brązu. Być może natrafiliśmy na kwaterę legionowego lekarza” – dodaje prof. Dyczek.
Pozostałości wskazują, że konstrukcję nośną stanowiły duże drewniane słupy, natomiast mniejsze kołki podtrzymywały plecionkę, którą pokryto ziemią. W ostatniej fazie ściany zewnętrzne pokryto białym tynkiem. Układ małych kołków wewnątrz dużych pomieszczeń sugeruje, zdaniem badaczy, że mogły się tam znajdować w narożnikach piętrowe łóżka. W przedsionkach stały drewniane półki.
Wewnątrz archeolodzy znaleźli wolutowe lampy olejne, szklane naczynia – butelki i czarki na wino. Część z naczyń stanowią ręcznie lepione naczynia lokalne – tzw. urny trackie z dekoracją w formie odciśniętego sznura. Odkryto również fragmenty naczyń i innych przedmiotów z brązu: sprzączki, fragmenty pancerzy, łańcuszki z kandelabrów, podstawę składanego stolika z brązu w kształcie łapy pantery.
„Wartą podkreślenia grupą zabytków są narzędzia chirurgiczne wykonane z brązu. Być może natrafiliśmy na kwaterę legionowego lekarza” – dodaje prof. Dyczek. (PAP)
szz/ tot/