Polska po 1989 roku

21.06.2016 aktualizacja 18.07.2016

Będzie muzeum sportu na stadionie Górnika Zabrze

Stadion Górnika Zabrze. Fot. PAP/A. Grygiel Stadion Górnika Zabrze. Fot. PAP/A. Grygiel

W części pomieszczeń stadionu Górnika Zabrze powstaje oddział miejskiego muzeum. Prezentowana będzie tam m.in. stała wystawa historii zabrzańskiego sportu i miejscowych klubów.

W stadionowym muzeum pokazane zostaną zarówno początki organizacji sportowych przed I Wojną Światową, rozwój sportu w okresie międzywojennym oraz największe sukcesy zabrzańskich klubów i sportowców w latach powojennych.

Pracownicy muzeum zwrócili się z prośbą o kontakt do sportowców i organizatorów sportu, a także kolekcjonerów, statystyków i kibiców. Chodzi o dotarcie do domowych archiwów, zawierających często nieznane informacje, pamiątkowe fotografie, dyplomy, puchary.

Przebudowany stadion Górnika Zabrze został oddany do użytku w lutym 2016. Pojemność trybun wynosi 24 563 miejsc. Prace z kilkumiesięczną przerwą trwały od 14 września 2011 roku.

Cały czas czynna była tylko stara trybuna - oddana do użytku razem z poprzednim obiektem 2 września 1934 roku. Nie została zburzona, a piłkarze 14-krotnego mistrza Polski nie musieli się "wyprowadzać" ze swojej areny. Mogła pomieścić 3 tysiące kibiców. Teraz korzystają z niej dziennikarze.

Piłkarze Górnika w minionym sezonie spadli z ekstraklasy po raz trzeci w historii. (PAP)

gir/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL