Dinozaur Bruno to najnowsza atrakcja geologiczna, jaką można oglądać koło Triestu na północy Włoch. Od soboty w zamku w Duino wystawiony jest odtworzony układ kostny, będący pozostałością wyjątkowego prehistorycznego zwierzęcia znalezionego 20 lat temu.
Swoje imię Bruno zawdzięcza swemu odkrywcy Bruno Zoppolato, który dostrzegł jego kości podczas prac wykopaliskowych w pobliskiej osadzie Villaggio del Pescatore. Według naukowców dinozaur ten żył ponad 70 milionów lat temu, miał 5 metrów długości i ważył 600 kilogramów.
Jak wyjaśnili eksperci, są to największe odnalezione we Włoszech kompletne pozostałości po dinozaurze i drugie wykopane w regionie Friuli- Wenecja Julijska.
Poprzednikowi Bruna, znalezionemu w tym samym złożu paleontologicznym, nadano imię Antonio. Można go oglądać w Muzeum Historii Naturalnej w Trieście. Bruno to okaz dorosły, większy i bardziej masywny od Antonio - mówią specjaliści. Jak dodają, był dłuższy od niego o 120 centymetrów.
Wydobycie szczątków Bruna było wyjątkowo trudną operacją. Nad odtworzeniem i ułożeniem kości dinozaura pracowało przez 4 miesiące trzech naukowców.
Bruno będzie do marca przyszłego roku wystawiony do zamku w Duino, a potem dołączy do „brata” Antonio w muzeum w Trieście. (PAP)
sw/ jm/