Jeszcze w tym roku wyremontowana zostaną dwie ulice w Górkach Wielkich. Wiodą one m.in. do dworu, w którym mieszkała Zofia Kossak, a także muzeum pisarki. Samorząd Brennej podaje, że wyłonił w przetargu wykonawcę remontu. Koszt inwestycji to niespełna 2,5 mln zł.
Wójt Brennej Jerzy Pilch powiedział, że ciąg ulic Skoczowska i Stary Dwór odgrywa ważną rolę komunikacyjną, gdyż obsługuje strefę przemysłowo-gospodarczą, w której funkcjonuje kilkanaście firm. „Dojechać nimi można także do dawnej stanicy harcerskiej Aleksandra Kamińskiego, Muzeum Zofii Kossak oraz Centrum Kultury i Sztuki +Dwór Kossaków+” – wyjaśnił.
Samorządowiec podkreślił, że gmina już w poprzedniej kadencji chciała się podjąć zadania. Szukała, z uwagi na znaczne koszty, zewnętrznego wsparcia finansowego. Udało się to w ub.r. Wójt podpisał z samorządowymi władzami województwa śląskiego umowę na dofinansowanie zadania z pieniędzy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Do przetargu stanęło dziesięć firm. Spośród nich najkorzystniejszą ofertę złożyła bielska spółka Radex. Za 2,43 mln zł wyremontuje drogę oraz przebuduje sieć energetyczną i teletechniczną. „Drogowa inwestycja w Górkach Wielkich ma być gotowa w ciągu 180 dni od chwili przekazania wykonawcy placu budowy, co powinno wkrótce nastąpić” – powiedział wójt Jerzy Pilch.
Zofia Kossak była córką Tadeusza Kossaka, bliźniaka malarza Wojciecha, wnuczką Juliusza oraz kuzynką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Po śmierci męża Stefana Szczuckiego w 1923 r. zamieszkała w dworze w Górkach Wielkich. Dwa lata później ponownie wyszła za mąż, za Zygmunta Szatkowskiego.
Podczas wojny pisarka założyła konspiracyjne organizacje Front Odrodzenia Polski oraz Radę Pomocy Żydom Żegota. Po wojnie została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Była więźniarką niemieckiego obozu Auschwitz. Została skazana na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia odzyskała wolność. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.
W 1945 r. wyjechała do Londynu. Po powrocie z emigracji zamieszkała w Górkach Wielkich w domu ogrodnika położonym obok dworu, który spłonął. Obecnie mieści się w nim muzeum pisarki. Zmarła w 1968 r. Spoczywa na góreckim cmentarzu.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Zofię Kossak Orderem Orła Białego. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mok/