Około stu elementów uzbrojenia głównie bełtów czyli pocisków do kuszy i grotów strzał oraz sześćset fragmentów ceramiki znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk w Kurzętniku (warmińsko-mazurskie). Badania przedzamcza prowadziło Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Jak powiedział PAP w poniedziałek dyrektor Muzeum Szymon Drej mimo, iż badania archeologiczne Wzgórza Zamkowego w Kurzętniku, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego krzyżackiego zamku miały charakter sondażowy, naukowcom udało się odnaleźć cenne znaleziska: fragmenty uzbrojenia i ceramiki. Archeolodzy dodatkowo przebadali teren podzamcza georadarem znajdując zachowane struktury historycznej zabudowy terenu. Prowadzone były także badania w rzece Drwęcy. Archeologom i płetwonurkom udało się zlokalizować prawdopodobny przebieg brodu umacnianego kamiennym płaszczem i gliną.
Badania archeologiczne przedzamcza prowadziło Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku wraz z Fundacją "Vetustas. Przestrzeń Pogranicza". Kierownikiem badań był prof. dr hab. Kazimierz Grążawski.
Teraz naukowcy będą badać znaleziska w laboratorium. Zajmą się także ich konserwacją.
Badania archeologiczne przedzamcza prowadziło Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku wraz z Fundacją "Vetustas. Przestrzeń Pogranicza". Kierownikiem badań był prof. dr hab. Kazimierz Grążawski.
Jak powiedział dyrektor Drej to Kurzętnik w 1410 roku miał stać się początkowo miejscem wielkiego starcia wojsk sprzymierzonych pod wodzą króla Władysława Jagiełły z wojskami zakonu krzyżackiego na czele z wielkim mistrzem Ulrichem von Jungingenem. Tam właśnie w Kurzętniku Krzyżacy przygotowali zasadzkę na wojska polsko-litewskie. Król Władysław Jagiełło dostrzegając niekorzystne warunki terenowe postanowił wycofać się jednak spod krzyżackiego zamku i obejść rzekę Drwęcę u jej źródeł. Chciał bowiem uniknąć przeprawiania się przez rzekę. Ostatecznie obie armie starły się na Polach pod Grunwaldem, gdzie sprzymierzone wojska pokonały krzyżackie. (PAP)
ali/ mlu/