Epoka nowożytna

03.08.2013 aktualizacja 18.07.2016

Festyn z okazji 294. rocznicy przybycia do Poznania Bambrów

W sobotę w Poznaniu odbył się festyn z okazji 294. rocznicy przybycia do miasta osadników z Bambergu. Podczas święta można było sfotografować się z ubranymi w tradycyjne stroje bambrami oraz wziąć udział w konkursach i zabawach.

"To święto się nie zmienia, cały czas posiada swoją tonację i charakter. Historia bambrów to historia Poznania, ponieważ są oni integralną częścią kultury tego miasta" - powiedział w rozmowie z PAP prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński.

Bambrzy do Poznania przybyli na początku XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach, obecnie dzielnicach miasta. Szybko zaaklimatyzowali się w nowych warunkach i zasymilowali się z miejscową ludnością.

Bambrzy do Poznania przybyli na początku XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach, obecnie dzielnicach miasta. Szybko zaaklimatyzowali się w nowych warunkach i zasymilowali się z miejscową ludnością.

Podczas osiemnastej edycji festynu ozdobiono kwiatami, jak co roku, pomnik Bamberki, który znajduje się na Starym Rynku. Odczytano także fragment kontraktu zawartego w 1719 roku między przybyłymi na zaproszenie miasta rolnikami z Bambergu a rajcami Poznania. Potem festyn przeniósł się do Muzeum Bambrów, gdzie jego organizatorzy przygotowali dla uczestników święta gry, zabawy oraz występy muzyczne.

"Bambrzy w Poznaniu są na każdym kroku. Mówi się, że co czwarty Poznaniak ma coś z krwi bamberskiej. Wielu z nich zdaje sobie z tego sprawę, ale też nie wszyscy. Chcemy uświadomić mieszkańcom tego miasta, że bambrzy są bardzo ważnym elementem historii Poznania. Stwierdzenie, że bamber to coś innego niż poznaniak jest błędne, ponieważ żeby być bambrem, przede wszystkim trzeba być poznaniakiem" - powiedział Skibiski.

Towarzystwo Bambrów Poznańskich na co dzień prowadzi muzeum, w którym przybliża historię, przypomina tradycje i zwyczaje poznańskie.

W 2009 roku Towarzystwo Bambrów Poznańskich odebrało Europejską Nagrodę Obywatelską przyznaną przez Parlament Europejski za projekty promujące aktywne obywatelstwo w UE. Parlament docenił starania stowarzyszenia na rzecz integracji lokalnych społeczności. (PAP)

mat/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL