Europa i świat po 1989 roku

11.08.2018

Firma z Bolesławca wyprodukowała ceramiczną zastawę dla CIA

CIA. Fot. PAP/EPA CIA. Fot. PAP/EPA

Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego z Bolesławca zaprojektowała i wyprodukowała wyroby ceramiczne na specjalne zamówienie CIA. Każdy element zastawy posiada ręcznie odwzorowany znak graficzny CIA.

Jak poinformowała na Facebooku Helena Smoleńska, prezes Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego, to unikatowe zamówienie i jedyna taka stylizacja na świecie, mimo że firma swoje wyroby wysyła do 25 krajów.

„Przez kilka miesięcy trwały próby i tworzenie kolejnych wersji projektu. Pracownicy agencji mieli też specjalne wymagania co do kolorystyki. Więcej swobody było przy tworzeniu dekoracji, której autorką jest pani Maria Starzyk, wieloletnia projektantka w Spółdzielni” – wyjaśniła prezes.

Podkreśliła przy tym, że trudną sztuką było odwzorowanie znaku graficznego CIA, który tak jak całe naczynie i dekoracja, wykonany jest ręcznie.

Rzemiosło ceramiczne w Bolesławcu sięga czasów średniowiecza. Rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zastosowanie nowego sposobu zdobienia - brązowe szkliwo z białymi nakładkami - spowodowało, iż ceramika z Bolesławca stała się znana i poszukiwana w całej Europie.

Produkcja ceramiki została reaktywowana po II wojnie światowej. Dziś produkty bolesławieckich rzemieślników cenione są ze względu na walory użytkowe oraz artystyczne w wielu krajach na świecie. Ceramikę bolesławiecką charakteryzuje m.in. tzw. technika stempelkowa, w której wzory w postaci gałązek, kwiatów, ptaków i innych elementów graficznych nakładane są na naczynia ręcznie, za pomocą specjalnie przygotowanych stempli.

Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” rozpoczęła działalność w 1950 r. w dawnym zakładzie „Paul und Sohn”. Obecnie wytwarza 900 form i 5000 wzorów dekoracji.

„Ceramika Artystyczna” 90 proc. wyrobów eksportuje do 25 krajów świata, w tym ok. 50 proc. na rynek amerykański.

Spółdzielnia zaprojektowała w 1997 r. serwis papieski, zamówiony przez PLL "LOT" dla papieża Jana Pawła II. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL