Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego z Bolesławca zaprojektowała i wyprodukowała wyroby ceramiczne na specjalne zamówienie CIA. Każdy element zastawy posiada ręcznie odwzorowany znak graficzny CIA.
Jak poinformowała na Facebooku Helena Smoleńska, prezes Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego, to unikatowe zamówienie i jedyna taka stylizacja na świecie, mimo że firma swoje wyroby wysyła do 25 krajów.
„Przez kilka miesięcy trwały próby i tworzenie kolejnych wersji projektu. Pracownicy agencji mieli też specjalne wymagania co do kolorystyki. Więcej swobody było przy tworzeniu dekoracji, której autorką jest pani Maria Starzyk, wieloletnia projektantka w Spółdzielni” – wyjaśniła prezes.
Podkreśliła przy tym, że trudną sztuką było odwzorowanie znaku graficznego CIA, który tak jak całe naczynie i dekoracja, wykonany jest ręcznie.
Rzemiosło ceramiczne w Bolesławcu sięga czasów średniowiecza. Rozkwit technik ceramicznych nastąpił w XVIII wieku, kiedy to zastosowanie nowego sposobu zdobienia - brązowe szkliwo z białymi nakładkami - spowodowało, iż ceramika z Bolesławca stała się znana i poszukiwana w całej Europie.
Produkcja ceramiki została reaktywowana po II wojnie światowej. Dziś produkty bolesławieckich rzemieślników cenione są ze względu na walory użytkowe oraz artystyczne w wielu krajach na świecie. Ceramikę bolesławiecką charakteryzuje m.in. tzw. technika stempelkowa, w której wzory w postaci gałązek, kwiatów, ptaków i innych elementów graficznych nakładane są na naczynia ręcznie, za pomocą specjalnie przygotowanych stempli.
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” rozpoczęła działalność w 1950 r. w dawnym zakładzie „Paul und Sohn”. Obecnie wytwarza 900 form i 5000 wzorów dekoracji.
„Ceramika Artystyczna” 90 proc. wyrobów eksportuje do 25 krajów świata, w tym ok. 50 proc. na rynek amerykański.
Spółdzielnia zaprojektowała w 1997 r. serwis papieski, zamówiony przez PLL "LOT" dla papieża Jana Pawła II. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ je/