Powstanie Warszawskie

01.08.2019 aktualizacja 03.08.2019

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski na znaczku pocztowym

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski na znaczku pocztowym Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski na znaczku pocztowym

1 sierpnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy emisji „75. rocznica Powstania Warszawskiego”. Przedstawia on generała brygady Zbigniewa Ścibora-Rylskiego na tle Muru Pamięci z nazwiskami powstańców warszawskich, którzy zginęli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r.

Autorem projektu znaczka jest Bożydar Grozdew. Wartość znaczka wynosi 7,30 zł, a nakład - 100 tys. egzemplarzy.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieją na niej powstańcze dokumenty i fotografie ułożone na bruku jednej ze stołecznych ulic.

Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski ps. Motyl, Stanisław urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta". Zmarł 3 sierpnia 2018 roku. (PAP)

pad/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL