Kilkunastu rzemieślników będzie prezentować swoje wyroby podczas Jarmarku wczesnośredniowiecznego, który w sobotę odbędzie się w skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła. Można będzie obejrzeć m.in. replikę kuźni sprzed tysiąca lat.
"Swoje umiejętności i wykonane przez siebie wyroby pokażą m.in. płatnerze, odlewnicy, jubilerzy, snycerze, wytwórcy kolczug, pisarze ikon. Zaplanowano też występy szczudlarzy, żonglerów i grajków ulicznych. Nie zabraknie także przysmaków ówczesnej kuchni" – powiedział w piątek dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.
Skansen Karpacka Troja jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.
W sobotę w Trzcinicy zwiedzającym po raz pierwszy udostępniona zostanie wczesnośredniowieczna kuźnia. Jej replikę wykonano na podstawie odnalezionych przez archeologów zabytków. "Pracujący tam kowal będzie miał do dyspozycji m.in. palenisko z ziemi i drewna oraz dwa prymitywne z dzisiejszego punktu widzenia miechy" – dodał Gancarski.
Zaznaczył, że "jarmark w czasach wczesnego średniowiecza był dla ludności wydarzeniem wyjątkowym, wręcz świątecznym".
"Jarmark łączył w sobie handel, rzemiosło, rękodzieło z bogatymi obrzędami i zabawą. Towarzyszyła mu szczególna atmosfera" – podkreślał dyrektor muzeum.
Skansen archeologiczny Karpacka Troja powstał na terenach o bogatej historii. W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą, fosą; przy jej budowie jako fortyfikacji obronnej wykorzystano naturalną stromizną stoków. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.
Potem między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym. Natomiast między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Gród najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.
Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię 8 hektarów, na której znajduje się m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.(PAP)
kyc/ abe/