Sport w PRL

11.06.2014 aktualizacja 18.07.2016

Konkurs na cytat Kazimierza Górskiego

Kazimierz Górski. Fot. PAP/S. Jakubowski Kazimierz Górski. Fot. PAP/S. Jakubowski

Fundacja Kazimierza Górskiego ogłosiła plebiscyt na ulubione powiedzenie tego słynnego trenera piłkarskiego. Zwycięski cytat znajdzie się na jego pomniku, który stanie przed Stadionem Narodowym w Warszawie.

Górski znany był z powiedzeń, które przeszły do historii polskiego futbolu. Głosujący mogą wybierać wśród następujących: "mecz można wygrać, przegrać albo zremisować", "chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika", "dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe", "im dłużej my przy piłce, tym krócej oni" i "piłka jest okrągła, a bramki są dwie".

Odsłonięcie monumentu nastąpi 10 października, w przeddzień meczu z Niemcami w eliminacjach mistrzostw Europy. Wybrany projekt przedstawia trenera idącego z piłką pod pachą.

Głosować można do 31 lipca za pośrednictwem strony internetowej cytatnapomnik.pl. Autor najciekawszego uzasadnienia swojego wyboru otrzyma roczne prawo wstępu, wraz z osobą towarzyszącą, na wszystkie imprezy odbywające się na Stadionie Narodowym. Współorganizatorem konkursu jest główny sponsor budowy pomnika - marka Tyskie.

Odsłonięcie monumentu nastąpi 10 października, w przeddzień meczu z Niemcami w eliminacjach mistrzostw Europy. Wybrany projekt przedstawia trenera idącego z piłką pod pachą.

Kazimierz Górski (1921-2006) prowadził biało-czerwonych w latach 1970-1976. Jego podopieczni zdobyli złoty medal igrzysk w Monachium w 1972 roku oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 zajęli trzecie miejsce. W latach 1991-95 Górski sprawował funkcję prezesa PZPN.

W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi, którego wcześniej nie otrzymał żaden Polak. (PAP)

krys/ pp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL