Muzeum w Kętrzynie odtworzyło średniowieczną kuchnię obozu rycerskiego. Na wystawie, która będzie prezentowana w Polsce i na Litwie, oprócz naczyń i narzędzi kucharskich znajdą się oryginalne przepisy potraw z czasów krzyżackich.
Jak poinformował PAP Mariusz Wyczółkowski z Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, wystawa "W średniowiecznej kuchni" będzie pokazywana od najbliższej soboty na zamku w Trokach na Litwie, a w lipcu zostanie zaprezentowana na zamku w Kętrzynie.
Zwiedzający będą mogli obejrzeć średniowieczne zastawy stołowe i naczynia kuchenne, zarówno ceramiczne – dzbany, kubki, misy, garnki, jak i drewniane – różnej wielkości toczone talerze i miski oraz pojemniki klepkowe wykonane przez średniowiecznych bednarzy. Pokazane zostaną również noże, tasaki i inne narzędzia związane z przygotowywaniem i przechowywaniem potraw.
Oprócz oryginalnych, zabytkowych przedmiotów, które odkryto w czasie badań archeologicznych lub wypożyczono ze zbiorów innych muzeów, zaprezentowane będą kopie wykonane przez współczesnych rzemieślników. Na wystawie znajdą się również reprodukcje średniowiecznych iluminacji książkowych i obrazów związanych z pracą w kuchni. Będą też średniowieczne przepisy kucharskie.
Zdaniem muzealników ważnym źródłem informacji przy przygotowaniu tej wystawy były wykazy inwentarzy krzyżackich zamków, spisywanych w XIV i XV wieku. "Dowiadujemy się z nich o różnego rodzaju naczyniach i narzędziach metalowych przechowywanych w ówczesnych kuchniach zamkowych, poznajemy tajemnice zamkowych spiżarni" - powiedział Wyczółkowski.
Według spisu z 17 listopada 1414 roku w piwnicach kętrzyńskiego zamku znajdowało się ponad 10 beczek różnych rodzajów piwa i siedem beczek miodu. Na strychu przechowywano natomiast 38 połci mięsa wędzonego, 27 rożnów mięsa pieczonego, 11 kop szczupaków i siedem kop sandaczy. W kuchni zamkowej złożonych było wówczas aż 3 tys. sztuk serów. Na zamku poza kuchnią i spiżarnią znajdował się młyn, piekarnia, słodownia i browar.
W czasach krzyżackich zamek w Kętrzynie (niem. Rastenburg) był siedzibą prokuratora, czyli urzędnika pełniącego funkcje administracyjne, sądownicze i wojskowe. Zbudowana w 1374 roku gotycka forteca była ważnym punktem etapowym w krzyżackich wyprawach na Litwę.
Wystawa poświęcona średniowiecznej kuchni została przygotowana w polskiej i litewskiej wersji językowej dzięki dofinansowaniu na tzw. turystykę transgraniczną z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)
mbo/ ls/