Konkursu kulinarne - w tym m.in. o tytuł "Świętokrzyskiego mistrza kuchni" - degustacja regionalnych potraw, występy zespołów artystycznych, gry i zabawy dla dzieci – to atrakcje zaczynającego się w sobotę w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Kielc III Festiwalu Smaków.
"Jeśli spojrzymy na menu w największych restauracjach Kielc, Starachowic, Ostrowca czy w Sandomierza, to przynajmniej jedną trzecią karty stanowią potrawy regionalne. To wymierny efekt takich imprez jak Festiwal Smaków" – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk.
Przez dwa dni swoje wyroby prezentować będą producenci regionalnych potraw, większość z nich wytwarzanych na podstawie dawnych, niejednokrotnie już zapomnianych przepisów. W Tokarni obecni będą też przedstawiciele "Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie".
"W tej chwili należy do niej ponad 80 podmiotów. Wyroby przez nich wytwarzane są oparte na produktach i surowcach z regionu świętokrzyskiego. Ta sieć to nie tylko koła gospodyń wiejskich, to również różnego rodzaju stowarzyszenia, restauratorzy i mleczarnie. Tym znakiem m.in. posługuje się uzdrowisko Busko-Zdrój. Mają ogromne już osiągnięcia i skutecznie promują świętokrzyską kuchnię, wygrywając ogólnopolskie konkursy" – podkreślił członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.
Kowalczyk zaznaczył, że kulinaria to bardzo ważny element świętokrzyskiej turystyki, a szlaki kulinarne są jej przyszłością. "Jeden z nich +Świętokrzyska Kuźnia Smaków+ jest bardzo mało jeszcze znany, a przecież w Polsce takich szlaków jest bardzo mało. W tej chwili skupia blisko 80 obiektów na terenie ośmiu powiatów regionu świętokrzyskiego. Podróżując szlakiem można kupić bezpośrednio u producenta produkty, których nie znajdziemy w innych rejonach kraju" – dodał.
Głównym punktem dwudniowej imprezy będzie konkurs o tytuł "Świętokrzyskiego Mistrza Kuchni". Do kulinarnych zmagań staną profesjonaliści, amatorzy i juniorzy – uczniowie świętokrzyskich szkół gastronomicznych. Szefem jury będzie restaurator Robert Sowa. "Taki konkurs to przepustka do wielkiej kariery kucharskiej. Zwycięzcy poprzednich edycji to już uznane twarze, mają ugruntowaną pozycję w tej branży" – podkreślił Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa dnia", współorganizatora imprezy.
Tegoroczny festiwal to jeden z elementów obchodów 20. rocznicy powstania województwa świętokrzyskiego. Z tej okazji organizatorzy przygotowali konkurs, podczas którego nagrodzonych zostanie 20 najlepszych, najsmaczniejszych i najbardziej oryginalnych świętokrzyskich potraw. "Do tej pory zgłoszono ponad 30 dań. Są wśród nich takie smakołyki jak +pigoły+ nadziewane mięsem, grzyby marynowane w śledziu zakochane, czulent po chmielnicku, smarowidło bielińskie, kaczka po dworsku czy gomółki z Kowali" – powiedział dyr. Muzeum Wsi Kieleckiej Mariusz Masny.
W Parku Etnograficznym nie zabraknie również gier i zabaw dla najmłodszych smakoszy oraz występów zespołów artystycznych. Festiwal Smaków to największa impreza plenerowa organizowana w podkieleckiej Tokarni. W ubiegłym roku podczas drugiej edycji imprezy skansen odwiedziło ponad 13 tys. osób. Organizatorami przedsięwzięcia są Muzeum Wsi Kieleckiej, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski i redakcja "Echa Dnia".
Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny przy drodze krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Zajmuje obszar około 65 ha. Znajduje się tam kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza udostępniono do zwiedzania.
Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład, poza skansenem, wchodzą: Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach. (PAP)
autor: Janusz Majewski
maj/ pat/