II wojna światowa

16.07.2015 aktualizacja 18.07.2016

MŚ 2018: Rosjanie zaproponowali Niemcom mecz przyjaźni w Wołgogradzie, d. Stalingradzie

Władze Wołgogradu (dawniej Stalingradu), gdzie rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej, zaproponowały piłkarskiej reprezentacji Niemiec "mecz przyjaźni". Miałby odbyć się na Stadionie Zwycięstwa, który będzie jedną z aren mundialu w 2018 r.

"Jestem pewien, że taki mecz tutaj, +mecz pokoju+, przyciągnąłby uwagę opinii publicznej. Popyt na bilety zapewne przekroczyłby znacznie pojemność obiektu" - ocenił gubernator regionu Andriej Boczarow.

Stadion Zwycięstwa, który pomieści 45 tysięcy kibiców, ma być otwarty pod koniec 2017 roku. Powstaje w miejscu, gdzie doszło do oblężenia miasta przez niemiecką armię nazistowską od sierpnia 1942 do lutego 1943 roku. Wzięły w nim udział miliony żołnierzy, a ucierpieli również mieszkańcy Stalingradu, którym odcięto dostawy żywności.

Podczas budowy znaleziono ciała dwóch żołnierzy sowieckich w podziemnym bunkrze. Pochowano ich ze wszystkimi honorami.

"Do spotkania z Niemcami być może dojdzie podczas mistrzostw świata. Tak czy inaczej, byłby to mecz pokoju. Ale gdybyśmy zagrali na inaugurację stadionu, to byłoby bardziej wymowne" - podkreślił Boczarow.

Gubernator nie przedyskutował dotychczas swojego pomysłu ani z niemiecką, ani z rosyjską federacją piłkarską. (PAP)

mm/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL