Pochodząca z rudzkiej kopalni „Bielszowice” ponadstuletnia parowa maszyna wyciągowa - jedna z największych atrakcji skansenu maszyn parowych w Tarnowskich Górach - przeszła gruntowny remont. Ważący 150 ton eskponat został odmalowany i zakonserwowany.
Maszyna wyciągowa typu K-700 trafia do tarnogórskiego skansenu, działającego przy Zabytkowej Kopalni Srebra, w latach 90. ubiegłego wieku. Jej historia sięga 1907 r., kiedy to została wyprodukowana w „Gutehoffnungshuette Sterkrade”. W 1925 r. została zmodernizowana w „Donnersmarckhuette” w Hindenburgu (dzisiejsze Zabrze).
Jak przypomina magistrat z Rudy Śląskiej, ta dwucylindrowa maszyna wyciągowa o wadze 150 ton z kołem pędnym typu Koeppe o średnicy 7 metrów pracowała przez wiele lat przy szybie I - Ruch Bielszowice KWK „Bielszowice”. Decyzja o przekazaniu zabytkowej maszyny do tarnogórskiego skansenu zapadła w 1997 r.
„Od początku działalności naszego stowarzyszenia staraliśmy się dobrze współpracować z górnictwem. Owocem tej współpracy było pozyskanie takiej perełki jak maszyna parowa z kopalni +Bielszowice+. To wszystko nie byłoby też możliwe bez pozytywnej decyzji ówczesnego dyrektora kopalni, pana Janusza Niechwiadowicza” - wspominał Zbigniew Pawlak ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Maszyna parowa jest dziś jedną z atrakcji tarnogórskiego skansenu. Pawlak przypomniał, że Zabytkową Kopalnię Srebra odwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy turystów, którzy oprócz zwiedzania podziemnych wyrobisk mogą na powierzchni podziwiać cuda techniki przemysłowej.
Oprócz zabytkowej maszyny z kopalni "Bielszowice" odwiedzający skansen mogą podziwiać dwie inne, które w swoim rodowodzie mają zapisany rudzki epizod. Są to maszyny wyciągowe z kopalni „Śląsk”, które pracowały w w szybie „Maria” oraz „Józef”. Trafiły one do skansenu pod koniec lat 70. ubiegłego wieku.
Maszyna wyciągowa jest podstawowym elementem kopalnianego wyciągu szybowego. Początkowo w górnictwie stosowano do napędu maszyny parowe, później zastąpione je maszynami elektrycznymi.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach została udostępniona turystom we wrześniu 1976 r., w 450. rocznicę nadania Tarnowskim Górom praw miejskich. Jest to zabytkowy obiekt dawnego górnictwa kruszcowego o wartości unikalnej, nie tylko w kraju, ale i w Europie.
Rocznie kopalnię odwiedza od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. turystów. Jest obiektem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i Pomnikiem Historii. Stara się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Skansen przy tarnogórskiej kopalni powstał dla upamiętnienia sprowadzenia do Tarnowskich Gór pierwszej w tej części Europy maszyny parowej - w 1788 roku. Dziś w skansenie można oglądać 27 zabytkowych obiektów, wśród nich znajdują się maszyny wyciągowe, pompy parowe, parowozy wąskotorowe, agregat prądotwórczy, żuraw, walec parowy.(PAP)
kon/ ls/