Inne

16.10.2017

Pamiątka sprzed 102 lat w gmachu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów

Dobrze zachowane egzemplarze gazety wydawanej w Gliwicach pn. „Der Oberschlesische Wanderer” z datą 13 listopada 1915 roku odnaleziono podczas generalnego remontu siedziby Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) w Katowicach.

Jak poinformował rzecznik firmy Piotr Biernat, były wmurowane w posadzkę, prawdopodobnie przez budowniczych tego budynku. Budowana wówczas kamienica przy Wojewódzkiej 19 - obecnie siedziba GPW - od początku była jednym z bardziej okazałych i prestiżowych obiektów w mieście.

„Der Oberschlesische Wanderer” był swego czasu w regionie popularnym i opiniotwórczym pismem. Wydawany w Gliwicach przez znaną oficynę Neumannów od 1828 do 1945 r., zamieszczał teksty kulturalne, gospodarcze i społeczne. Poza bieżącą informacją i ogłoszeniami wiele miejsca poświęcał sprawom regionu i Polski. Niejednokrotnie zamieszczano teksty polskie i to znanych polskich autorów, choć całość gazety wydawano do jej końca w języku niemieckim.

Jak informuje Biernat, w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów, które od kilkudziesięciu lat gospodaruje w budynku przy Wojewódzkiej, postanowiono przedłużyć ten odkryty przypadkowo ślad historii. Oprócz fragmentów starej gazety, zamknięto w specjalnym pojemniku podpisany przez członków zarządu spółki list do przyszłości z informacjami o firmie i o tym co dzieje się w regionie oraz w kraju. Włożono do niego także pendrive'y z aktualnymi informacjami. Wkrótce tak wyposażona kapsuła czasu zostanie wmurowana w ścianę budynku. (PAP)

autor: Anna Gumułka

edytor: Agata Zbieg

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL