Płockie Towarzystwo Wioślarskie to jeden z najstarszych klubów sportowych na ziemiach polskich. Powstał 130 lat temu. "Wychowaliśmy 12 olimpijczyków, którzy zdobyli dwa medale igrzysk" - wspomniał prezes PTW Jacek Karolak podczas jubileuszowej gali.
Brązowe medale w czwórce ze sternikiem wywalczyli: w Moskwie (1980) Grzegorz Stellak, a w Barcelonie (1992) Wojciech Jankowski (obecnie trener kadry narodowej wioseł długich), Michał Cieślak, Jacek Streich i Tomasz Tomiak. W reprezentacji Polski startowało 30 zawodników PTW w mistrzostwach świata seniorów, 37 w młodzieżowych i aż 134 w kategorii juniorów.
W rozmowie z PAP prezes PTW zaznaczył, że wioślarzom i szkoleniowcom najbardziej spodobało się zdanie z listu minister sportu Joanny Muchy "bez was Wisła w Płocku byłaby inna".
"Coś w tym jest, bo dziś pod kierunkiem sześciu trenerów ćwiczy u nas w różnych grupach wiekowych około stu zawodników. Mamy dobre warunki. Dzięki przychylności Urzędu Miasta obiekty zostały w tym roku wyremontowane i przekształcone w nowoczesną bazę szkoleniową" - powiedział Karolak.
Prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Ryszard Stadniuk przypomniał, że PTW nie ograniczało swej działalności wyłącznie do sportu. "W okresie zaboru rosyjskiego PTW było nie tylko ośrodkiem krzewienia kultury fizycznej, ale również skupiało w swoich szeregach patriotów i działaczy społecznych, którzy odgrywali przodującą rolę w życiu miasta".
Twórcą sukcesów sportowych był Bohdan Karwowski oraz inni szkoleniowcy: Ryszard Olczuk, Grzegorz Stellak, Wojciech Jankowski, Jerzy Podsędek, Eugeniusz Błaszczak, Jacek Karolak, Andrzej Petrykowski i obecnie najmłodsi trenerzy: Piotr Sałkowski, Krzysztof Kaliński, Bogdan Zalewski.
Towarzystwo Wioślarskie w Płocku zainaugurowało działalność w sierpniu 1882 roku, a trzy lata później zatwierdzony został statut. W tym samym czasie wybudowano też przystań. (PAP)
kali/ krys/