Inne

26.05.2016 aktualizacja 18.07.2016

Ponad 30 żaglowców i oldtimerów na Dniach Morza w Szczecinie

Żaglowiec "Dar Młodzieży". Fot. PAP/EPA Żaglowiec "Dar Młodzieży". Fot. PAP/EPA

Ponad 30 żaglowców, jachtów i oldtimerów przypłynie do Szczecina w czerwcu na tegoroczne Dni Morza - Sail Szczecin. Miasto odwiedzą żeglarze z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii i Finlandii. Jednostki cumujące przy nabrzeżach w centrum miasta będą otwarte dla zwiedzających.

Do miasta przypłynie łącznie ponad 30 jednostek, z czego 20 to oldtimery. To jednostki, które mają więcej niż 50 lat, a wcześniej miały różne przeznaczenie. Oldtimery mogły być m.in. kutrami, holownikami, stateczkami handlowymi czy lodołamaczami, a teraz służą do rekreacji.

Szczecin odwiedzi m.in. „Nao Victoria” wierna replika żaglowca, który w latach 1519-1522 jako pierwszy opłynął świat. Wyprawa wypłynęła pod dowództwem legendarnego żeglarza i odkrywcy Ferdynanda Magellana. Replika powstała w Hiszpanii w 1991 r. W latach 2004-2006 „Nao Victoria” śladem swojej poprzedniczki opłynęła glob odwiedzając 14 krajów.

Duże wrażenie na miłośnikach żeglarstwa może zrobić także jacht „Antica” zbudowany w 1953 r. w Ustce, jako kuter rybacki. Dębowy kadłub o klasycznej skandynawskiej linii pozwalał na żeglowanie właściwie w każdych warunkach po burzliwym Bałtyku. Kuter przez blisko 30 lat poszukiwał ławic dorszy i śledzi, aby po przebudowie stać się jachtem oceanicznym. „Antica” ma na swoim koncie m.in. sześcioletni rejs dookoła świata, podczas którego przebyła blisko 61 tys. mil morskich.

Do szczecińskich nabrzeży przybiją także fiński żaglowiec z ponad stuletnią tradycją „Joanna Saturna”, żaglowiec szwedzkiej Marynarki Wojennej „HSwMS Falken”, a także polski „Dar Młodzieży”, który będzie największym żaglowcem odwiedzającym w tym roku Szczecin.

Swoje jednostki pokaże również Marynarka Wojenna, będzie można zobaczyć m.in. wnętrze okrętu podwodnego ORP „Kondor”.

Tegoroczne Dni Morza potrwają od 10 do 12 czerwca.

Jednostki zacumują przy reprezentacyjnych Wałach Chrobrego. Pokłady wszystkich przez trzy dni będą otwarte dla zwiedzających.

Najbardziej widowiskową częścią Dni Morza jest parada, podczas której jednostki zaprezentują się w pełnej krasie. W tym roku zaplanowano ją w niedzielę 12 czerwca po południu.(PAP)

res/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL