W maju rozpocznie się rozbudowa Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Powstanie magazyn studyjny, w którym eksponowane będą barkasy, żakówki i inne łodzie oraz pojazdy.
Na powstałe w 2002 r. Muzeum Zalewu Wiślanego składały się dwa obiekty. W jednym jest sala wystawiennicza, drugi służył jako magazyn oraz siedziba informacji turystycznej. Magazyn był w tak złym stanie technicznym, że muzeum od lat planowało rozbiórkę i budowę w jego miejscu nowego obiektu.
W ubiegłym roku Narodowemu Muzeum Morskiemu, którego częścią jest muzeum w Kątach Rybackich, udało się pozyskać fundusze na ten cel. Jesienią rozebrano stary budynek, a w maju rozpocznie się stawianie nowego obiektu. Prace mają się zakończyć w listopadzie.
Na powstałe w 2002 r. Muzeum Zalewu Wiślanego składały się dwa obiekty. W jednym jest sala wystawiennicza, drugi służył jako magazyn oraz siedziba informacji turystycznej. Magazyn był w tak złym stanie technicznym, że muzeum od lat planowało rozbiórkę i budowę w jego miejscu nowego obiektu.
Jak poinformował PAP kierownik Muzeum Zalewu Wiślanego Robert Frej, w nowym obiekcie, liczącym około 500 metrów kwadratowych powierzchni, ulokowane zostaną przede wszystkim łodzie, które przechowywane były w rozebranym budynku. W przeciwieństwie do dotychczasowego magazynu, nowy obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym.
Frej wyjaśnił, że w magazynie znajdzie się kilkanaście łodzi, w tym m.in. barkasy i żakówki. „Barkasy były największymi łodziami rybackimi, jakie pływały po Zalewie Wiślanym. Wypływały one na akwen parami, a pomiędzy łodziami rozpięty był niewód – sieć, w którą łowiło się ryby” – powiedział Frej. Z kolei żakówki służyły do stawiania żaków do połowów.
W magazynie znajdzie się też miejsce do ekspozycji unikatowego bojera o nazwie „Ludowy 8”. Wyposażony w żagiel bojer służył m.in. do ślizgania się po zamarzniętym Zalewie. Wykonano go w latach 50. ubiegłego wieku.
Nie ulegnie zmianie ekspozycja prezentowana w drugim obiekcie muzealnym. Zwiedzający mogą tam obejrzeć m.in. eksponaty związane z historią szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym, w tym narzędzia szkutnicze z przełomu XIX i XX wieku oraz sieci, żaki i inne przybory służące do połowu ryb.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Aleksandra Pielechaty, rozbiórka dotychczasowego magazynu muzeum w Kątach Rybackich oraz budowa na jego miejscu nowego obiektu będą kosztowały w sumie około 2,1 mln zł. Pieniądze te pozyskano z ministerstwa kultury.
Zalew Wiślany jest częścią Morza Bałtyckiego, a konkretnie Zatoki Gdańskiej. Od Zatoki odcina go niemal zupełnie - poza połączeniem poprzez Cieśninę Piławską, Mierzeja Wiślana. Zalew liczy ponad 800 km kw. powierzchni, ale jest przy tym dosyć płytkim akwenem: jego średnia głębokość wynosi mniej niż trzy metry. Surowe zimy potrafią sprawić, że niemal w całości pokrywa się lodem. Te warunki sprawiły, że w tym rejonie wytwarzano łodzie czy narzędzia o specyficznej konstrukcji. (PAP)
aks/ jra/