Rozstrzygnięty został konkurs na projekt wózków-stoisk, z których w Krakowie sprzedawane są obwarzanki i pamiątki. Pierwszej nagrody komisja nie przyznała. Miasto chce zamówić wykonanie prototypów według dwóch projektów, które zajęły drugie miejsce, i wybrać najlepszy z nich.
Na ogłoszony w marcu konkurs wpłynęło w sumie 36 projektów stoisk handlu obwoźnego w dwóch wariantach – dla handlu obwarzankami oraz dla sprzedaży pamiątek.
Komisja konkursowa zdecydowała, że drugą nagrodę ex aequo otrzymają projekty Jakuba Gołębiewskiego i Daniela Suchockiego. Trzecie miejsce zajął projekt Michała Marcina Majewskiego i Magdaleny Szwajcowskiej.
"Projekty, które zdobyły dwie równorzędne drugie nagrody, wizualnie są ładne. Ale mamy szereg pytań natury technicznej, przede wszystkim o to, czy wózki wytrzymają obciążenia, którym każdego dnia są poddawane. Chcemy wiedzieć, czy będą praktyczne" – powiedział PAP wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Miasto jako organizator konkursu chce zamówić prototypy obu wózków z uwzględnieniem uwag dotyczących m.in. kolorystyki, wykończenia oraz mechanizmów "jezdnych". Decyzja, który z nich pojawi się na ulicach Krakowa, zapadnie po ich przetestowaniu.
W ścisłym centrum Krakowa, w obrębie Parku Kulturowego "Stare Miasto" jest obecnie ok. 25 ruchomych stoisk, z których sprzedawane są pamiątki i obwarzanki. Ich wygląd nie zmienił się od kilkunastu lat. Wymianę stoisk, na początek tylko na terenie Parku Kulturowego, miasto chciałoby – jak mówił wiceprezydent – przeprowadzić jesienią. Na razie nie wiadomo jeszcze, ile ostatecznie będą kosztowały wózki i jak będzie finansowana ich produkcja, niewykluczone, że zostanie sfinansowana z budżetu miasta.
Zgodnie z wymogami konkursu zaprojektowane stoisko miało być funkcjonalne, odpowiednie do sprzedawanego asortymentu, estetyczne, nie większe niż 1,2 m na 1,2 m i zbudowane z lekkich materiałów, tak by można je było codziennie usunąć z placu. Dodatkowo sprzedawcy i towar mieli mieć osłonę przed silnym wiatrem, deszczem i dużym nasłonecznieniem, a wózek powinien spełniać wymogi sanitarne. (PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ itm/