Samorząd lekarski świętuje w sobotę jubileusz 30-lecia odrodzenia. W uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.
W tym roku mijają trzy dekady od uchwalenia ustawy o izbach lekarskich i reaktywowania lekarskiego samorządu. Samorząd ma konstytucyjny obowiązek sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu lekarza i lekarza dentysty. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja, witając gości, odnotował, że po raz pierwszy głowa państwa przyjęła zaproszenie środowiska lekarskiego, co – jak podkreślał - jest oznaką rangi ochrony zdrowia, która zasługuje na priorytetowe traktowanie w polityce gospodarczej i społecznej.
Prezydent Andrzej Duda akcentował, że lekarze pełnią niezwykle ważną rolę w państwie działając na rzecz społeczeństwa. Zwracał uwagę, że jubileusz dotyczy odrodzenia samorządu. „Za dwa lata będziecie państwo obchodzili stulecie jego powstania w odrodzonej, wolnej, wreszcie niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej” – powiedział, nawiązując do faktu, iż w 1921 r. ustawą sejmową powołano izby lekarskie.
Andrzej Duda dziękował samorządowi lekarskiemu za to, że sprawuje pieczę nad tym, aby zawód lekarza i lekarza dentysty był wykonywany zgodnie z zasadami Kodeksu Etyki Lekarskiej. Apelował, aby środowisko lekarskie nadal włączało się w prace nad zmianami w ochronie zdrowia.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki akcentował znaczenie samorządu jako wspólnoty, która dba o jakość i bezpieczeństwo pacjenta. Podkreślał, że samorząd lekarski ma ogromne zasługi w obronie godności lekarza. Bez lekarzy – jak powiedział – nie uda się przeprowadzić reformy ochrony zdrowia skupionej na pacjencie i jego potrzebach. Zwracał uwagę, że środowisko lekarskie swoją codzienną pracą pokazuje, na czym polega patriotyzm dnia codziennego.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski odczytał list gratulacyjny w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego. Przemawiając wskazywał, że jubileusz dotyczy odrodzenia samorządności. „Nie świętujemy trzydziestu lat samorządności lekarskiej tylko 383 lata, bo to w XVII wieku król Władysław IV dał pierwsze prawa” – powiedział. Nawiązał tym samym do faktu, iż pierwsza polska organizacja samorządowa lekarzy – Collegium Medicorum Gedanensis – powstała na początku XVII w. w Gdańsku. Ówczesny monarcha Władysław IV w 1636 roku nadał lekarzom szereg uprawnień i przywilejów.
Zdaniem ministra zdrowia rolą samorządu jest m.in. pomoc w kształtowaniu relacji mistrz – pacjent. W tej roli żadna organizacja nie zastąpi lekarskiej korporacji. Również w takich obszarach jak dbałość o jakość opieki nad pacjentem, jego ochronę przed nieuczciwymi praktykami oraz przed szerzeniem nieprawdziwych informacji niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną. Według ministra do stabilizacji w ochronie zdrowia mogłoby się przyczynić wprowadzenie zasady no-fault, i tu ogromną rolę do odegrania ma samorząd lekarski.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wskazywał, że poprawę szeroko rozumianej kondycji zdrowotnej Polaków należy uczynić ponadpartyjnym i ponadpokoleniowym wyzwaniem cywilizacyjnymi – społecznym, gospodarczym, technologicznym, organizacyjnym i kulturowym, po to by w sposób nowoczesny zacząć traktować zdrowie jako opłacalną, długoterminową inwestycję, która przekłada się na wzrost gospodarczy. „Wszyscy, którzy takie wyzwanie podejmą, mogą liczyć na nas lekarzy, na wsparcie samorządu lekarskiego” – zapewnił.
Częścią gali było wręczenie przez prezydenta odznaczeń państwowych. Zasłużeni działacze samorządu lekarskiego otrzymali ponadto odznaczenia „Meritus Pro Medicis”. (PAP)
autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ sp/