W tym roku Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) zaprasza na tematyczne podróże szlakiem kostrzyńskich pomników, dworców, mostów i wiaduktów kolejowych czy obiektów obrony przeciwlotniczej.
Pierwsza z wycieczek planowana jest na 14 kwietnia br. i będzie poświęcona miejskiemu architektowi i budowniczemu Walterowi Hechtowi - poinformowała PAP Agnieszka Wysoczańska z Muzeum Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą.
Przez dwa minione lata Muzeum Twierdzy organizowało cykl prelekcji z udziałem historyków i regionalistów z Polski i Niemiec, które były okazją do poznania historii miasta i jego okolicy.
W tym roku pracownicy placówki wpadli na pomysł organizacji spacerów po Starym Mieście, które staną się sentymentalną podróżą do czasów, kiedy Kostrzyn był jednym z najpiękniejszych miast Brandenburgii.
Na terenie twierdzy zachowały się trzy bastiony. Największy jest zbudowany w formie czworoboku w roku 1568 Bastion Filip, który stanowił południowo-wschodnią narożną osłonę twierdzy. W 1929 roku w tym bastionie powstało niemieckie wówczas muzeum poświęcone Twierdzy Kostrzyn.
Najciekawszym zabytkiem dzisiejszego Kostrzyna są "Kostrzyńskie Pompeje" – to ruiny twierdzy i Starego Miasta z zachowaną siatką ulic.
Stare Miasto ze swoim zamkiem, ratuszem, kościołem parafialnym i rynkiem zostało zrównane z ziemią podczas ostatniej wojny. Bombardowaniom i ostrzałom artyleryjskim oparły się jedynie najbardziej masywne elementy fortyfikacji.
„Od wielu lat ten teren jest sukcesywnie porządkowany. Spod hałd gruzów i ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic i uliczek, a część obiektów twierdzy została odrestaurowana. Jest to ulubione miejsce mieszkańców miasta i największa atrakcja dla przyjeżdżających do Kostrzyna turystów” - powiedziała PAP Wysoczańska.
Na szczególną uwagę zasługują bastiony twierdzy, Brama Chyżańska, Brama Berlińska, ruiny zamku i kościoła. Brama Berlińska to obiekt dostępny dla osób niepełnosprawnych – to jedna z trzech bram, które znajdowały się na terenie Twierdzy Kostrzyn. Wzniesiona została w II połowie XVI wieku na północno-zachodnim skraju twierdzy. Dzisiejszy kształt przybrała w latach 1877-1879.
W Bramie tej można zobaczyć zabytki znalezione na terenie Starego Miasta Kostrzyn oraz planszową wystawę pt. "Twierdza Kostrzyn od narodzin po upadek". Mieści się tam również punkt informacji turystycznej.
Na terenie twierdzy zachowały się trzy bastiony. Największy jest zbudowany w formie czworoboku w roku 1568 Bastion Filip, który stanowił południowo-wschodnią narożną osłonę twierdzy. W 1929 roku w tym bastionie powstało niemieckie wówczas muzeum poświęcone Twierdzy Kostrzyn.
Obecnie wnętrze tego bastionu jest niedostępne dla zwiedzających ze względu na prowadzone prace rewitalizacyjne. Jeszcze w tym roku będzie tam prezentowana ekspozycja muzealna. Do tego czasu bez przeszkód można wejść na Bastion, z którego rozciąga się piękny widok na zakola Odry.
Muzeum Twierdzy Kostrzyn prowadzi również działalność edukacyjną, skierowaną do nauczycieli historii i ich uczniów - to zajęcia edukacyjne prowadzone przez merytorycznych pracowników placówki na terenie Starego Miasta. Oferta skierowana jest dla szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i studentów.
"Lekcje, które prowadzimy to nie tylko suchy wykład. Są to prelekcje w Bramie Berlińskiej z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych połączone z wycieczką po Starym Mieście. Jest także możliwość organizacji zajęć plastycznych i fotograficznych” - dodała Wysoczańska.
Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest instytucją kultury Urzędu Miejskiego w Kostrzynie nad Odrą. (PAP)
mmd/ amac/