II Rzeczpospolita

28.01.2018

Stalowa Wola - plebiscyt na najważniejsze wydarzenia w historii miasta

Poświęcenie Zakładów Południowych w Stalowej Woli. Zwiedzanie jednej z hal. Widoczni m.in.: prezydent RP Ignacy Mościcki (1. z lewej) i żona prezydenta Maria (2. z lewej). 06.1939. Źródło: NAC Poświęcenie Zakładów Południowych w Stalowej Woli. Zwiedzanie jednej z hal. Widoczni m.in.: prezydent RP Ignacy Mościcki (1. z lewej) i żona prezydenta Maria (2. z lewej). 06.1939. Źródło: NAC

Z okazji 80. urodzin Stalowej Woli – miasta zbudowanego od podstaw w latach 30. XX w. tamtejsze muzeum zaprasza do głosowania na najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. Propozycje będą wykorzystane przy konstruowaniu jubileuszowej wystawy plenerowej „80 wydarzeń z 80 lat Stalowej Woli”.

Lucyna Mizera, dyr. Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, organizatora plebiscytu, zapewnia, że skierowany jest on nie tylko do obecnych mieszkańców miasta, ale także tych, którzy wyjechali i osiedlili się w innych częściach kraju czy świata, którzy w jakikolwiek sposób są związani ze Stalową Wolą.

„Ideą plebiscytu jest to, aby dotrzeć do każdego, kto kiedykolwiek i jakkolwiek był czy jest związany z miastem, czy to przez pracę, studia, rodzinę, miejsce narodzin, serce czy sentyment. Zapraszamy – głosujcie i wybierajcie najważniejsze wydarzenia” – zachęca dyrektor muzeum.

Przypomniała, że Stalowa Wola, „najmłodsze dziecko” II Rzeczpospolitej, należy do nielicznych europejskich miast, które zostało zaprojektowane i zbudowane od podstaw w latach 1937-1939. Powstało jako sztandarowa inwestycja Centralnego Okręgu Przemysłowego w czasach, gdy w Europie królowały style modernistyczne. Jest doskonałym przykładem awangardowego wówczas modernizmu w architekturze i najnowocześniejszych technologii w przemyśle, realizowanych w niepodległym państwie.

31 stycznia minie 80 lat od momentu, gdy ówczesny premier i minister spraw wewnętrznych - gen. Felicjan Sławoj Składkowski podpisał zarządzenie o nadaniu osiedlu przy Zakładach Południowych nazwy Stalowa Wola.

„Rozrastające się w szybkim tempie osiedle z czasem zamieniło się w miasto, które otrzymawszy stosowne prawa, systematycznie powiększało liczbę mieszkańców, zajmując coraz większy obszar. Zbudowane w ramach COP-u, jedne z najnowocześniejszych wówczas w Polsce zakładów przemysłowych przetrwały mroki okupacji, odradzając się po wojnie, rozszerzając profile produkcji i urastając - już pod nazwą Huta Stalowa Wola - do rangi wielkiego, prężnie działającego kombinatu” – przypomniała dyr. Mizera.

Dodała, że rozwijały się wytwórcze możliwości elektrowni, ewoluowało szkolnictwo, rozkwitała na wielu polach działalność kulturalna, a mieszkańcy odnosili spektakularne sukcesy sportowe.

„Stalowa Wola i jej mieszkańcy odegrali znaczącą dla kraju rolę w okresie przemian ustrojowych, a miasto potrafiło, choć nie bez trudności, dostosować się do wymagań nowych czasów” - zauważyła.

W jej ocenie właśnie te 80 lat jest dobrym momentem na przypomnienie najważniejszych wydarzeń z dziejów miasta i wybranie z nich tych, które odegrały najważniejszą rolę i miały największe znaczenie dla jego dzisiejszego wizerunku. Chodzi o wydarzenia z różnych aspektów z historii Stalowej Woli i jej mieszkańców, w tym m.in. dotyczące przemysłu, rozwoju urbanistycznego, kultury, sportu.

Każdy, kto chciałby zgłosić najważniejsze – jego zdaniem – wydarzenie z lat 1937-2018 może to zrobić za pomocą przygotowanego formularza dostępnego na stronie: http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/projekty/plebiscyt.

Na tej stronie internetowej znajduje się też wykaz istotnych wydarzeń z 80-lecia Stalowej Woli, który może stanowić podpowiedź i inspirację w wyborze, „lecz wcale nie musi - zgłoszony może zostać zupełnie inny, wybrany przez siebie fakt historyczny” – zapewniają organizatorzy.

Wypełnione formularze ze zgłoszonymi wydarzeniami należy przesłać do muzeum drogą pocztową lub korzystając z adresu mailowego: plebiscyt@muzeum.stalowawola.pl. Zgłoszenia należy przesyłać do 28 lutego. Organizatorzy dodają, że mile widziane będą dołączone fotografie dotyczące zgłaszanego wydarzenia.

Wybranych w plebiscycie 80 wydarzeń znajdzie się na wystawie plenerowej na 80-lecie Stalowej Woli, która będzie prezentowana w pierwszej połowie roku na placu przed budynkiem Biblioteki Międzyuczelnianej, przy ul. Popiełuszki. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL