Kultura i sztuka po 1989 roku

11.04.2016 aktualizacja 18.07.2016

Święto entuzjastów i wydawców płyt winylowych

Płyta winylowa. Fot. PAP/S. Rozpędzik Płyta winylowa. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Record Store Day - to święto fanów i wydawców płyt winylowych obchodzone jest na całym świecie już od lat. W tym roku odbędzie się w sobotę 16 kwietnia. "Podoba mi się moda na płyty winylowe" - powiedziała PAP Maryla Rodowicz.

Idea świętowania Record Store Day narodziła się w 2007 roku z inicjatywy grupy entuzjastów płyt winylowych i z założenia miała być hołdem dla tego nośnika muzyki. Polska dołączyła do tego grona pięć lat temu - poinformował PAP Paweł Zienkiewicz z Sony Music. Od swojej pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku w San Francisco, święto to odbywa się corocznie w trzecią sobotę kwietnia.

Record Store Day łączy artystów, dystrybutorów, wydawców i fanów, którzy "kochają stare dobre longplaye".

"Bardzo mi się podoba moda na płyty winylowe. Wydawane obecnie mają znakomitą jakość i zapewniają wytrawnym słuchaczom ogromną przyjemność słuchania muzyki. Niestety, sprzęt do odtwarzania tych płyt jest dość drogi - powiedziała PAP Maryla Rodowicz. - Jednak dla melomanów i kolekcjonerów płyta winylowa jest o wiele bardziej atrakcyjna niż CD; jest okazała, ma świetną jakość, jest efektowna graficznie, stanowić może ozdobę kolekcji".

Piosenkarka przypomniała, że dwa lata temu firma fonograficzna Universal wydała dwanaście jej płyt winylowych. Zapytana, którą z nich lubi szczególnie, odpowiedziała: "Lubię pierwszą +Żyj mój świecie+ z pięknym czarno-białym zdjęciem autorstwa Marka Karewicza na okładce. Lubię również album +Rok+ - z rysunkiem Waldemara Świeżego, płytę +Cyrk nocą+, do której sesja zdjęciowa odbywała się w cyrku, a także +Polską Madonnę+. Właściwie te wszystkie wydania winylowe moich płyt wzbudzają moje emocje. Trudno wybrać".

Świętu Record Store towarzyszą zazwyczaj imprezy okolicznościowe oraz powiększająca się z roku na rok oferta wydawnictw przeznaczonych dla coraz wiekszej grupy fanów tradycyjnych nośników muzyki.

W akcję tę angażuje się coraz więcej niezależnych sklepów muzycznych na całym świecie, także w naszym kraju; placówki takie wezmą udział w tegorocznej edycji święta płyt winylowych.

Wśród wydawnictw muzyków zagranicznych znalazły się płyty winylowe m.in.: AC/DC, Milesa Davisa, Boba Dylana, Elvisa Presleya czy grupy Scorpions.

Do tegorocznej edycji Record Store Day dołącza w tym roku warszawski Klub Miłość, w którym odbędzie się spotkanie miłośników płyt winylowych połączone z giełdą płytową.

16 kwietnia w południe przy ulicy Kredytowej 9 w Warszawie rozpocznie się impreza, podczas której fani wydawnictw winylowych będą mogli kupić płyty i uzupełnić swoje kolekcje czarnych krążków. (PAP)

abe/agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL