Sport w II RP

28.07.2012 aktualizacja 18.07.2016

Uczczono pamięć Tadeusza Synowca - pierwszego kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski

Drużyna Polski na mecz z Węgrami, rozegrany w Budapeszcie 18.12.1921. Tadeusz Synowiec (klęczy 2. z prawej). Fot. NAC Drużyna Polski na mecz z Węgrami, rozegrany w Budapeszcie 18.12.1921. Tadeusz Synowiec (klęczy 2. z prawej). Fot. NAC

Tablicę poświęconą pamięci Tadeusza Synowca odsłonięto w sobotę w jego rodzinnej miejscowości, Świątnikach Górnych. Był on pierwszym kapitanem piłkarskiej reprezentacji Polski. „Jest to osoba niezwykle zasłużona dla sportu w Polsce. Na naszym terenie pozostawał jednak w cieniu. Dziś chcemy mu oddać cześć” - powiedział podczas uroczystości burmistrz Świątnik Górnych (woj. małopolskie) Witold Słomka.

Tablica zawisła na ścianie budynku klubowego Clavii Świątniki Górne (jej piłkarze grają w myślenickiej klasie A). Jej obiekty też noszą nazwę słynnego piłkarza.

Synowiec urodził się w Świątnikach Górnych 11 listopada 1889 r. Futbolu uczył się początkowo w rodzinnej miejscowości, ale jest wychowankiem Klubu Sportowego Rudawa. W 1910 r. zadebiutował w Cracovii, w barwach której rozegrał w sumie 318 spotkań. Był kapitanem piłkarskiej reprezentacji Polski, wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu (1924).

Synowiec urodził się w Świątnikach Górnych 11 listopada 1889 roku. Futbolu uczył się początkowo w rodzinnej miejscowości, ale jest wychowankiem Klubu Sportowego Rudawa. W 1910 r. zadebiutował w Cracovii, w barwach której rozegrał w sumie 318 spotkań. Był kapitanem piłkarskiej reprezentacji Polski, wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu (1924).

Jak podkreślił w rozmowie z PAP obecny na sobotniej uroczystości prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej red. Ryszard Niemiec, Synowiec był nie tylko wspaniałym sportowcem, ale też współtwórcą „Przeglądu Sportowego”. Pełnił także funkcję trenera drużyny narodowej.

Synowiec zmarł 7 listopada 1960 r. Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Odsłonięcie tablicy ku jego czci było jednym z punktów obchodów jubileuszu 100-lecia Clavii.

„W Świątnikach nie ma rodziny, w której ktoś nie jest lub nie był związany z tym klubem. Jako dziecko przychodziłem ze swoim ojcem na wszystkie mecze Clavii. To było zawsze wielkie święto” - powiedział burmistrz Słomka.

Początkowo klub miał bardzo oryginalną nazwę - Templarya (od łacińskiego słowa templum, oznaczającego świątynię). Potem kilkakrotnie zmieniał nazwę, obecna obowiązuje od 1957 r. (PAP)

rcz/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL