Prawie 250 wystawców będzie prezentować swoje rękodzieło i produkty spożywcze podczas siódmej edycji Jarmarku Jakubowego w Szczecinie; odbędą się także koncerty. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.
Jarmark – podkreśla ks. Maciej Pliszka ze szczecińskiej katedry, której patronem jest św. Jakub - związany jest z odpustem ku czci tego świętego. Parafia katedralna czuwa nad całością przedsięwzięcia.
„Chcemy, by wydarzenie religijne, jakim jest odpust, nie było dodatkiem do jarmarku, lecz odwrotnie. To świeckie wydarzenie ma być momentem odpoczynku i posilenia po przeżyciach duchowych” – podkreśla.
Duchowe przygotowanie do uroczystości odpustowej odbędzie się w ramach rekolekcji będących medytacją nad Całunem z Manoppello – dodaje duchowny.
Jak przypomina, całun był nazwany przez ojca Pio „najcenniejszą relikwią chrześcijaństwa”. Ojciec Bartosz Poznański pracujący w Sanktuarium w Manoppello we Włoszech nie tylko opowie jego historię, ale także teologię tego oblicza. Uznaliśmy, że historia całunu, który uważany jest za oryginał chusty św. Weroniki z wizerunkiem twarzy Jezusa, doskonale wpisuje się w postać św. Jakuba, apostoła, który nosił wizerunek Chrystusa w sobie – podkreśla ks. Pliszka.
Tradycyjnie uroczysta sesja kapituły katedralnej rozpocznie uroczystości religijne. „Jarmark nawiązuje do historii miejsca, kapituła, która jest ciałem honorowym, nawiązuje do historii kościoła, kultywuje więc tradycję corocznego spotkania z okazji odpustu – przypomina ksiądz.
Podczas mającego trwać do niedzieli jarmarku na uliczkach, okalających szczecińską katedrę i na pobliskim pl. Orła Białego swoje produkty i rękodzieło zaprezentuje blisko 240 wystawców z Polski, Bułgarii, Gruzji, Ukrainy, Litwy i Węgier.
Jarmark to także koncerty. W piątek wystąpi zespół Klezmafour, grający muzykę klezmerską. W sobotę zaś wystąpi Grzegorz Turnau.
Historia szczecińskiej katedry sięga 1187 r., gdy w jej miejscu powstał drewniany kościół. Mury dzisiejszej katedry wzniesiono w XV w. W czasie II wojny światowej została zniszczona. W latach 70. ubiegłego wieku odbudowano ją. Do dziś trwają prace nad przywróceniem katedrze dawnej świetności.(PAP)
epr/ dym/