W czerwcu w powiecie wrocławskim odbędzie się jubileusz 40. rocznicy rekordu prędkości Fiata 125 p. "Najważniejsza wówczas była taktyka. Musiała być to jazda elastyczne, bez nagłych zrywów i hamowań” - wspominał w środę we Wrocławiu Sobiesław Zasada.
Zakończona sukcesem próba pobicia rekordu świata średniej prędkości w jeździe długodystansowej odbyła się w dniach od 15 do 30 czerwca 1973 r. na podwrocławskim odcinku autostrady. Samochód marki Polski Fiat 125 p prowadziło na zmianę ośmiu kierowców, m.in. Jerzy Dobrzański, Andrzej Jaroszewicz, Robert Mucha, Marek Varisella i Sobiesław Zasada, który był kapitanem zespołu oraz inicjatorem przedsięwzięcia.
Ostatecznie bicie rekordu zakończyło się po dwóch tygodniach jazdy. Poprzedni - 117,66 km/h należał od 1955 r. do samochodu Simca Aronde. Kierowcy Polskiego Fiata 125p uzyskali 138,08 km/h, później poprawili na 138,18 km/h, by ostatecznie pobić rekord na trasie 50 tys. km z przeciętną prędkością 138,27 km/h.
Zasada, rajdowy mistrz Polski i Europy, wspominał w środę we Wrocławiu wydarzenia sprzed 40 lat. "Najważniejsza wówczas była taktyka. Musiała być to jazda elastyczne, bez nagłych zrywów i hamowań. Chodziło o to, by oszczędzać samochód w każdym calu, aby nie rywalizować ze sobą, kto jeździ szybciej. Musieliśmy jeździć jak automaty, to była nasza siła. Należało jechać ekonomicznie i bardzo elastycznie. Nie można było przekraczać pewnej prędkości, bo nawet najlepszy samochód nie przejechałby 50 tys. kilometrów w maksymalnym tempie” - opowiadał kierowca rajdowy.
Zasada wspominał, że przygotowania do bicia rekordu trwały ponad pół roku. Podkreślił, że Fiat 125 p, którym ośmioosobowa ekipa pobiła rekordy, był wyprodukowany w całości w polskim zakładzie FSO. "Fachowcy z FSO wybrali jeden spośród 20 silników, który ich zdaniem był najlepszy. Dokładnie sprawdzono skrzynię biegów i tylny most, a później dokonano bardzo dobrego przeglądu technicznego auta” - mówił.
Przypomniał, że wśród kierowców, którzy uczestniczyli w biciu rekordu było trzech mechaników. "W razie awarii nie mogliśmy korzystać z obcej pomocy. Mieliśmy też odpowiednią ilość części zamiennych na wypadek usterki technicznej” - opowiadał.
Ostatecznie bicie rekordu zakończyło się po dwóch tygodniach jazdy. Poprzedni - 117,66 km/h należał od 1955 roku do samochodu Simca Aronde. Kierowcy Polskiego Fiata 125p uzyskali 138,08 km/h, później poprawili na 138,18 km/h, by ostatecznie pobić rekord na trasie 50 tys. km z przeciętną prędkością 138,27 km/h.
W czerwcu w powiecie wrocławskim planowane są obchody jubileuszu 40. rocznicy rekordu prędkości Fiata 125 p. Mają odbyć się m.in. zlot miłośników tego modelu oraz wystawa i promocja książki o historii wydarzenia. Pod Wrocławiem w okolicach autostrady A4 planowane jest również postawienie granitowego pomnika przedstawiającego Fiata 125 p. Monument ma ważyć około 20 ton.(PAP)
pdo/ cegl/