Ławeczki, upamiętniające wybitnego regionalistę, znawcę Gór Świętokrzyskich Jerzego Kapuścińskiego, zostaną odsłonięte w poniedziałek w Kielcach, w pobliżu jaskiń w dawnym kamieniołomie Kadzielnia. Przy pomniku będzie można odsłuchać gawęd turystycznych Kapuścińskiego.
Monument będzie miał interaktywny charakter – zainstalowane przy nim będą urządzenia odtwarzające nagrania. "Ławeczki – kamienne z drewnianą częścią – będą miały formę liter J i K, od inicjałów Jerzego Kapuścińskiego, z możliwością odsłuchu jego audycji o Kadzielni i jego biografii, a także z tablicą, przybliżającą najważniejsze informacje o regionaliście" – opisywał w piątkowej rozmowie z PAP inicjator powołania Honorowego Komitetu Pamięci Jerzego Kapuścińskiego, Robert Biernacki.
Nagranie poświęcone Kadzielni, których będzie można posłuchać przy siedzisku, to felieton – jeden z wielu, jakie regionalista nagrywał dla Radia Kielce. Inne jego gawędy można znaleźć na stronie www.jerzykapuscinski.pl
Ławeczki staną w pobliżu jaskiń, w dawnym kamieniołomie Kadzielnia w centrum Kielc, gdzie znajduje się rezerwat geologiczny. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów i spacerowiczów.
Po uroczystości odsłonięcia pomnika, którą zaplanowano na poniedziałkowe popołudnie, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, odbędzie się wieczór wspomnień o Kapuścińskim.
Pomnik powstał dzięki społecznej zbiórce, zainicjowanej w 2016 r. Jak podał Biernacki, udało się zebrać ponad 17 tys. zł; przedsięwzięcie wsparł finansowo też samorząd Kielc.
Ławeczki zaprojektowali przedstawiciele Instytutu Dizajnu w Kielcach: Judyta Marczewska, Dominika Janicka i Michał Gdak.
Akcję zorganizowało nieformalne stowarzyszenie "Loża Jerzych", której Kapuściński był członkiem. Jak podkreślał we wcześniejszej rozmowie z PAP przedstawiciel Loży, Jerzy Mielnik, Kapuściński "całe swoje życie" poświęcił dla turystyki, regionu i ochrony przyrody. "Był znawcą historii, kultury, niesamowitym gawędziarzem, organizatorem wspaniałych wycieczek, i publicystą. Nazywano go +Sabałą Gór Świętokrzyskich+" – przypominał Mielnik.
Partnerami akcji są: Fundacja Jaśka Meli "Poza Horyzonty", Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Geopark Kielce, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – Oddział Świętokrzyski, Liga Ochrony Przyrody – Okręg w Kielcach. Ideę wspiera też samorząd województwa świętokrzyskiego.
Jerzy Kapuściński (ur. 6 listopada 1939 r. w miejscowości Drugnia k. Chmielnika; zm. 6 października 2011 r. w Kielcach) był regionalistą, przewodnikiem świętokrzyskim, honorowym członkiem PTTK. Dzieciństwo spędził w leśniczówce, pod okiem pracującego tam ojca, który od najmłodszych lat zaszczepiał w nim szacunek dla otaczającej przyrody.
Po ukończeniu Technikum Mechanicznego, Kapuściński rozpoczął pracę jako technolog obróbki plastycznej w Zakładach Precyzyjnych "Iskra" w Kielcach. Przez kolejne lata pracował w zakładach "Chemar". W 1959 r. wstąpił do zakładowego koła PTTK. Dla kolegów z pracy organizował wycieczki po Polsce i regionie pod nazwą "Rajd Chemaru".
Z przyzakładowego koła, Kapuściński przeniósł się do koła miejskiego PTTK przy Oddziale Świętokrzyskim w Kielcach. W 1976 r. został organizatorem turystyki i strażnikiem ochrony przyrody. W 1982 r. otrzymał uprawnienia przodownika turystyki pieszej.
W latach 1984-1987 pełnił funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego PTTK. W pierwszym roku pełnienia tej funkcji został instruktorem ochrony przyrody, a w 1994 r. otrzymał uprawnienia instruktora krajoznawstwa Polski.
Działając przy PTTK, zawsze gromadził wokół siebie wielu młodych amatorów turystyki pieszej, których zjednywał swoimi wyjątkowymi opowieściami. Potrafił barwnie opowiadać o każdym zakątku Gór Świętokrzyskich, Puszczy Jodłowej, Łysogór czy Ponidzia. Był wykładowcą na szkoleniach dla przewodników. Napisał wiele publikacji popularyzujących region świętokrzyski.
Kapuściński był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką "Zasłużonego Działacza Turystyki", nagrodami Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki, odznaką "Zasłużonego Działacza Kultury", Złotą Honorową Odznaką PTTK, Nagrodą Prezydenta Miasta Kielce i "Wędrowcem świętokrzyskim" – wyróżnieniem marszałka województwa.
Imię Jerzego Kapuścińskiego nosi w woj. świętokrzyskim 25-kilometrowy czarny szlak turystyczny, prowadzący z Piórkowa przez rezerwat Szczytniak i Górę Chełmową, do Nowej Słupi.(PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ rosa/