Tańce, puszczanie wianków i zwiedzanie Ostrowa Lednickiego zaplanowali organizatorzy sobotniej Nocy Kupały w Muzeum Pierwszych Piastów w Lednogórze (wielkopolskie). To słowiańskie święto zakochanych przypada w piątek w nocy.
Spotkanie w skansenie rozpocznie się o godz. 18 warsztatami plecenia wianków, a także przygotowywania lampionów, które tej nocy zgodnie z tradycją wypuszcza się w niebo. Zaplanowano również projekcję filmów związanych z kulturą słowiańską: "Wyspa Władców" (przygotowany przez muzeum) oraz "Stara Baśń". Wieczorem zostanie zaprezentowany spektakl Teatru G@J, pokazujący jak w przeszłości wyglądała Noc Kupały.
Obrzędy Nocy Kupały w tradycji słowiańskiej były związane z żywiołami wody i ognia, czyli symbolami życia. Swoją symbolikę miała też nocy, która coś kończy, ale jest równocześnie początkiem czegoś nowego.
Mariola Olejniczak z działu edukacji muzealnej Muzeum Pierwszych Piastów opowiadała PAP, że obrzędy Nocy Kupały w tradycji słowiańskiej były związane z żywiołami wody i ognia, czyli symbolami życia. Swoją symbolikę miała też nocy, która coś kończy, ale jest równocześnie początkiem czegoś nowego.
Przez młodzież zaś noc była traktowana jak święto zakochanych. "To jedyna noc, kiedy chłopcy i dziewczyny spotykali się w nocy. Wpierw szukali przysłowiowego kwiatu paproci, dziewczyny robiły wianki i rzucały je na wodę. To była jedyna okazja dla dziewczyn, aby wyjść i oddalić się od domu w nocy bez opieki" - mówiła Olejniczak.
Głównym punktem będzie nocne zwiedzanie Ostrowa Lednickiego w historycznych strojach i z pochodniami. Organizatorzy przewidują, że impreza, która zakończy się tańcami, potrwa do godz. 3 w nocy. Noc Kupały w Muzeum Pierwszych Piastów jest organizowana od 1969 roku. (PAP)
mat/ ula/