Jarmark, wystawy, zwiedzanie zabytków, koncerty i rekolekcje dla narzeczonych złożyły się w świętowanie w sobotę walentynek w Chełmnie. Miasto, w którym są przechowywane relikwie św. Walentego, promuje się jako miasto zakochanych.
Chełmno po raz 17. zorganizowało cykl imprez w związku z przypadającymi 14 lutego walentynkami i liturgicznym wspomnieniem w Kościele katolickim św. Walentego - patrona zakochanych.
Przez cały dzień na rynku odbywał się jarmark, na którym można było kupić m.in. specjały kuchni regionalnej, przedmioty rękodzieła artystycznego i wyroby cukiernicze, z których wiele było w kształcie serc lub ozdobione sercami. Chętni mogli wziąć też udział w warsztatach lukrowania toruńskich pierników.
Mieszkańcy i turyści mogli zwiedzić liczne zabytki miasta, m.in.: farę pw. Najświętszej Marii Panny, kościoły św. Ducha, św. Piotra i Pawła, świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Z historią miasta można było zapoznać się w muzeum, mieszczącym się w renesansowym ratuszu na rynku.
W kościele farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodnik opowiadał o przechowywanych w świątyni relikwiach św. Walentego i historii jego kultu, a w kościele św. Józefa zorganizowano rekolekcje dla narzeczonych.
W Muzeum Ziemi Chełmińskiej przygotowano wystawę "Spoglądając na piękno" autorstwa pochodzącego z Chełmna malarza, grafika i rysownika Mariusza Kałdowskiego, a w kościele garnizonowym Matki Boskiej Częstochowskiej wystawę prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Chełmno – kościoły i inne zabytki".
W sobotnim programie święta zakochanych w Chełmnie znalazł się również koncert z gwiazdą wieczoru - Patrycją Markowską.
Obchody święta zakochanych będą kontynuowane w niedzielę. Zaplanowano m.in. zwiedzanie zabytków, otwarcie wystaw i koncert chóru gospel. Wszystkie msze w kościele farnym pw. Najświętszej Marii Panny będą miały charakter mszy odpustowych
W 1715 r. w farze św. Walentemu wzniesiono oddzielny ołtarz, w którym umieszczono obraz przedstawiający ścięcie tego męczennika. W kolejnych dziesięcioleciach XVIII w. kult świętego rozwijał się. Co roku 14 lutego odbywał się odpust, a relikwie przenoszono do miejscowego kościółka św. Ducha i wystawiano na głównym ołtarzu. Pod koniec XIX w. tradycja czczenia w Chełmnie św. Walentego zanikła, a relikwiarz został schowany na zapleczu.
W farze po długiej przerwie relikwie św. Walentego zostały po raz pierwszy wystawione 14 lutego 2002 r. Od tego czasu co roku w Chełmnie obchody religijne łączą się ze świętowaniem walentynek.
Żyjący w III wieku Walenty - biskup i męczennik - był z wykształcenia lekarzem. Według jednego z podań św. Walenty uleczył ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Cesarz wpadł w gniew i kazał zabić biskupa. W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
edytor: Dorota Skrobisz
rau/ skr/