Polska po 1989 roku

18.08.2017

Widowiskowe wyścigi zaprzęgów konnych w Zakopanem

Mistrzostwa Podhala w Powożeniu w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot Mistrzostwa Podhala w Powożeniu w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot

Wyścigi góralskich zaprzęgów konnych podziwiali w piątek w Zakopanem miłośnicy koni i turyści podczas widowiskowych Mistrzostw Podhala w Powożeniu. Impreza poprzedziła rozpoczynający się w niedzielę 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Jak wyjaśniał prezes zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Andrzej Skupień, wozacy rywalizowali w kilku kategoriach: powożenie zaprzęgiem jednokonnym i dwukonnym w góralskich powozach i bryczkach sportowych zwanych maratonkami oraz powożenie landem, czyli dużym, eleganckim pojazdem.

W zawodach chodzi o przejechanie zaprzęgiem wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie. Liczy się dokładność, bo na trasie ustawiono pachołki, których powóz nie może naruszyć. Dodatkową trudnością jest pokonanie przeszkód w odpowiedniej kolejności.

"Historia Polski jest związana z końmi. Konie od początku naszej państwowości brały udział w wojnach, służyły jako środek transportu czy w rolnictwie. Górale również od zawsze byli silnie związani z końmi. Współcześnie hodowla koni na Podhalu związana jest przede wszystkim z zaprzęgami konnymi i turystyką" – mówił Skupień.

W piątkowych zawodach wystartowało blisko 70 fiakrów. Przyznany przez jury honorowy tytuł Fiakra Roku otrzymał Stanisław Świder z Zakopanego, który najszybciej i w najbardziej eleganckim stylu pokonał tor.

Podczas zawodów można było podziwiać różne rasy koni, zobaczyć oryginalne bryczki oraz wozy sportowe i zręczność fiakrów.

49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich zainaugurują w niedzielę msza św. i korowód zespołów folklorystycznych, który przejdzie ulicami Zakopanego.(PAP)

szb/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL