Inne

23.05.2017

Wkrótce festiwal „Europa na widelcu” - kulinarne święto Wrocławia

Potraw z 17 europejskich krajów będzie można spróbować podczas 9. festiwalu „Europa na widelcu”, który w dniach 31 maja-4 czerwca odbędzie się we Wrocławiu. W programie festiwalu znalazły się m.in. spotkania z autorami książek poświęconych kulinariom oraz przegląd filmów o tej tematyce.

Festiwal to kulinarne święto Wrocławia, które nieprzerwanie odbywa się od 2009 r. W tym roku głównym dniem festiwalu będzie sobota, 3 czerwca. Wówczas to we wrocławskim rynku odbędzie się wielka biesiada, na której będzie można spróbować potraw z 17 europejskich krajów oraz specjałów kulinarnych z Wrocławia.

Krytyk kulinarny, współorganizator festiwalu, Robert Makłowicz podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej, że kuchnia to część kultury. „W trakcie kolejnych edycji festiwalu używaliśmy różnych kluczy, dobierając europejskie potrawy. Na początku były to kraje, potem przez kilka lat staraliśmy się pokazywać kuchnie regionalne, by zerwać z myśleniem, że kuchnia jest narodowa. Kuchnia narodowa jest przecież zbiorem kuchni regionalnych” - powiedział Makłowicz.

Jak dodał, w tych roku na biesiadzie będzie można spróbować potraw, które są „absolutnymi hitami” w poszczególnych 17 krajach europejskich. „Będzie to zatem m.in. mostek cielęcy nadziewany mięsem i jarzynami z Austrii, wołowina w piwie po flamandzku z Belgii” - mówił Makłowicz.

Polską kuchnię będą reprezentować: rolada wołowa, gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami oraz sernik krakowski; wrocławską zaś: filet z kaczki na salsie z buraka i śliwek oraz piernik aromatyzowany herbatą lipową.

Wcześniej, od 31 maja, na wrocławskim rynku odbędzie się jarmark produktów europejskich i regionalnych. Rozpocznie się też cykl warsztatów i spotkań dla dzieci m.in. z autorami książek kulinarnych. Odbędą się także targi książki kulinarnej oraz przegląd filmów o tematyce kulinarnej.(PAP)

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL