Haftowaną replikę monumentalnego obrazu Jana Matejki "Jan III Sobieski pod Wiedniem" będzie można od wtorku oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dzieło, przy którym pracowało ponad 50 osób, pokazane zostanie po raz pierwszy.
Jak powiedziała PAP kurator wystawy Barbara Bator wykonanie haftowanej repliki o wymiarach 458 x 894 cm zajęło grupie prawie trzy lata. Zostało ono zrealizowane przez 53 twórców z Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie.
Kilka lat wcześniej członkowie Fundacji wykonali haftowaną kopię "Bitwy pod Grunwaldem" Matejki.
Replika obrazu "Jan III Sobieski pod Wiedniem" wykonana została metodą krzyżykową. Każdy z kilkudziesięciu twórców przygotowywał fragment obrazu, które następnie zostały złożone w całość. Haft składa się z 9,5 mln krzyżyków; do jego wykonania wykorzystano nici w 220 kolorach. Rozpoczęcie prac nad "haftowanym obrazem" możliwy był dzięki uzyskaniu zdjęcia cyfrowego oryginalnego dzieła, które znajduje się w Muzeum Watykańskim.
Jak poinformowała Bator, wtorkowej prezentacji repliki towarzyszyć mają: pokaz grupy rekonstrukcyjnej, której członkowie ubrani mają być w "stroje z epoki", prelekcje na temat Matejki, jego obrazu, postaci, które przedstawia i samej bitwy. Wystąpić ma również Jasnogórski Chór Mieszany im. NMP Królowej Polski.
Monumentalny haft będzie można oglądać w łódzkim muzeum do 24 czerwca tego roku.
Matejko namalował obraz "Jan III Sobieski pod Wiedniem" w 1883 roku. Przedstawił scenę po zakończeniu bitwy rozgrywającą się 12 listopada 1683 roku, gdy Jan III Sobieski wręcza kanonikowi Janowi Denhoffowi list do papieża Innocentego XI z wiadomością o zwycięstwie. Nad nim unosi się gołębica - symbol ducha świętego, wskazujący na interwencję sił Opatrzności w zwycięstwo nad wojskami Kara Mustafy.
Dzieło zostało uroczyście wręczone papieżowi Leonowi XIII 16 grudnia 1883 roku. Artysta darowując obraz w imieniu narodu polskiego chciał przypomnieć, iż to polski król pod Wiedniem uratował w Europie chrześcijaństwo zatrzymując napór islamu.
Bitwa pod Wiedniem stoczona została 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata. (PAP)
jaw/ ls/